Medzi výnimočné grécke ostrovy určite patrí Mykonos, nad ktorým sa hrdo týčia veterné mlyny a o ktorom sa hovorí, že dokáže splniť požiadavky tých najnáročnejších turistov. Vyhľadávaný a nespútaný, vhodný pre dobrodruhov, milovníkov nočného života, ale i histórie a gréckej mytológie a v neposlednom rade si ho užijú aj rodiny s deťmi. Vyhľadávajú ho mnohé známe tváre, a tak sa cenovo môže zdať mnohým nedostupný. Aj taký je poklad v Egejskom mori.
Túžite po romantike, ale Toskánsko či Francúzsko už máte pochodené? Chceli by ste zažiť poriadnu párty, ale nechce sa vám kupovať letenku na Ibizu? Tak potom dajte šancu Mykonosu. Kým cez noc si ho užijete do sýtosti a nebudete si vedieť vybrať, do ktorého klubu či reštaurácie vkročiť, počas dňa sa vám odvďačí nádhernou históriou a pamiatkami. Z ponuky hotelov si ani nebudete vedieť vybrať. Sú na každom kroku a v rôznych cenových reláciách – od dostupných až po horibilné sumy za noc, pri ktorých sa vám zatočí hlava. Tento malý ostrov nesie prívlastok luxusný, ale môžete si ho užiť s luxusnými zážitkami a pritom si zvoliť variant podľa svojej peňaženky. Ak budete mať šťastie, možno v uliciach stretnete aj nejakú celebritu. Hovorí sa, že práve tento ostrov je ich druhým domovom.
Uličky mesta sú príliš úzke, príliš biele, príliš krásne. Rozhodne im však nemôžeme uprieť úchvatnú atmosféru.
A čím je teda toto miesto také zaujímavé? Určite históriou. Za jeho vznikom stojí príbeh bitky, ktorá sa tu odohrala. V súboji Gigantov s bohmi sa jej hovorí „gigantomachia“. Zvíťazili bohovia a jedno telo Giganta malo padnúť do mora a premeniť sa na ostrov, kde začal vládnuť Mykonos. Ten bol podľa legendy synom alebo vnukom boha Apolóna, úplnú pravdu sa zrejme dnes už nedozvieme. Hovorí sa tiež, že v 16. storočí ostrov dobyl pirát Barbarossa. Po druhej svetovej vojne tu hľadali útočisko bohatí a známi ľudia, čo postupom času urobilo z ostrova lákavú destináciu pre ostatných.
Pri výbere hotela myslite na to, že v niektorých častiach ostrova nie je dostupná doprava autobusom, a vy budete musieť siahnuť po taxíku. Tie nie sú práve najlacnejšie. Jedna cesta vás vyjde v priemere od 30 do 35 eur a ani nemusíte cestovať ďaleko. V taxíku si posedíte len pár minút. Odporúčame preto hľadať ubytovanie v centre – takto si môžete vybehnúť kedykoľvek do reštaurácie či na aperol, zájsť do najbližších potravín po minerálku alebo ešte narýchlo dokúpiť nejakú tú magnetku. Obľúbenou formou dopravy sú ešte skútre, ktoré tu stretnete naozaj všade a ak máte tú možnosť, určite si prejdite ostrov skrz na skrz práve takto. My sme si so sebou nezobrali vodičáky, a tak sme na dobrodružstvo mohli rovno zabudnúť, aj keď nás upozornili, že pravdepodobne by nám prenajali skúter i bez preukázania vodičského preukazu. Neriskovali sme…
Ubytovali sme sa na severe ostrova, odrezaní od centra. Panosmor Village sa nachádzal v malej zátoke s naozaj krásnou plážou. Bol tu tiež zaujímavý luxusný komplex s pohodlne vyzerajúcimi lehátkami, kde fľaša šampanského stála niekoľko tisíc eur. Podľa majiteľa nášho hotela tam dole chodilo dosť celebrít, napríklad sem zavítal aj Brad Pitt. Celý deň bolo počuť hudbu, ktorá s pribúdajúcim časom a zapadajúcim slnkom silnela a kde večer ľudia tancovali na stoloch.
Miestna pláž bola podľa nášho názoru najkrajšia, ako sme na celom ostrove mali možnosť vidieť. Hovorí sa, že ostrov je lákadlom aj kvôli nádherným plážam, ale ak by sme objektívne mali posúdiť stav pláží, tak videli sme aj odpadky a nie vždy príliš vábivé miesto na ležanie. Aj keď juh ostrova ponúka množstvo pláží a jemnejší piesok ako sever ostrova, stále sme mali pocit, že tie pláže pre nás nie sú top destináciou. A aj keď nás nakoniec pláže neoslovili, boli sme unesení z atmosféry centra, uličiek, obchodíkov, utešených zákutí a, samozrejme, západu slnka.
Mlyny a Malé Benátky
V minulosti slúžili na mletie pšenice, dnes sú zastávkou pre všetkých, ktorí zavítajú na ostrov. Hrdo sa týčia nad skalou a vytvárajú dominantu mesta. Spolu s Malými Benátkami (Little Venice) patria k tým najfotografovanejším miestam na ostrove. Tie sa nachádzajú len kúsok od mlynov a ukrývajú famózne reštaurácie, ktoré sú počas sezóny plné a vy môžete chvíľu hľadať voľné miesto.
Sú to vlastne kvadratické domčeky na vode s farebnými terasami, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť. Najmä večer to tu poriadne žije, takže často si turisti dopredu rezervujú najlepšie miesta na sedenie a výhľady na more. Niet sa čomu čudovať, že práve tu vznikajú tie najkrajšie zábery na Instagram.
Medzi vyhľadávané miesta patrí aj Faros Armenistis, maják, ktorý funguje už vyše 120 rokov a ktorý bol jedným z najväčších majákov v Stredomorí. Keďže sa nachádza na severe, dostanete sa sem len autom. V centre si zas určite pozrite najznámejší kostol na ostrove Panaghia Paraportiani. Hovorí sa, že tento komplex piatich sakrálnych stavieb z rôznych storočí patrí medzi najfotografovanejšie stavby na svete.
Miestna superstar? Petros
Počuli ste už o pelikánovi Petrosovi? Najznámejší pelikán sa tu mal usadiť ešte v 50. rokoch. Zraneného pelikána sa vtedy ujal miestny rybár a hovoril o ňom, že má zaujímavého ducha. Keďže rybárovi robil stále spoločnosť, stal sa jeho nevyhnutnou súčasťou, čím vznikla jeho nová funkcia – jednoducho sa z neho stal maskot ostrova. Fotili sa s ním mnohé osobnosti, napríklad aj obľúbená herečka Brigitte Bardot. S pelikánom sa spája aj súdny proces, keď po nejakom čase odletel na susedný ostrov, ale miestny súd rozhodol v prospech Mykonosu, a tak sa pelikán musel vrátiť. Vtedy sa usporiadali bujaré oslavy. Zomrel ako 30-ročný v roku 1985. V súčasnosti je zabalzamovaný a vystavený v múzeu. Môžete však stretnúť iného pelikána, ktorého tiež volajú Petros – miestni sa totiž rozhodli držať sa tradície a Petros tak vďaka tomu zostáva stále „živou“ atrakciou pre turistov.
My sme ho v uliciach mesta hľadali dva dni, prešli sme okolo prístavu niekoľkokrát, rovnako i všetkými zákutiami centra. Žiaľ, šťastie na neho sme nemali a nepodarilo sa nám ho vidieť na vlastné oči.
Farebný s vynikajúcou kuchyňou
Ak by sme mali v skratke opísať ostrov, tak určite si ho spojíme s bielymi domčekmi, modrými okenicami a bránkami, úzkymi uličkami v centre, ale mimo neho na prvý pohľad ťažko prístupným terénom. Všade máte pocit, že idete do kopca alebo z kopca. Celkovo je zelene menej, keďže ostrov je zo žuly, ale miestni si to vynahrádzajú kvitnúcimi stromami a kríkmi, napríklad tu často vidieť oleandre. Nakoniec je to raj pre tých, ktorí radi nakupujú. Nájdete tu kúsky vychýrených svetových značiek, rovnako aj luxusné šperky, kabelky, okuliare a iné doplnky. Naleštené výklady a značky ako Dior, Chanel tu nesmú chýbať. Nakúpiť v centre si však môžu všetci, lebo okrem drahých značiek tu nájdete aj celkom obyčajné obchodíky s dostupnými cenami pre každého.
Ak by sme mali vyzdvihnúť ešte jednu vec, tak to je kuchyňa. Naozaj sa tu dokážete chutne najesť na každom rohu a ak ste napríklad vegetarián, tak si nájdete niečo pod zub aj vy. Odporúčame však ochutnať obrovské palacinky, neskutočne vyzerajúce vafle a všetky varianty týchto sladkých dezertov do ruky. Chutia naozaj božsky. Okrem toho skúste aj streetfood v podobe souvlaki, zájdite si na miestny kebab, ochutnajte zmrzlinu alebo vyskúšajte kávu – od klasiky, cez napenené kapučíno až po luxusne vyzerajúcu ľadovú kávu vo vysokom pohári.
NOčný Mykonos je plný zákutí, kde si môžete posedieť, zatancovať, vychutnať tie najrôznejšie drinky…a to až do SKoRÉHo rána!
Výlet loďou na starobylý ostrov
Za zmienku stojí aj susedný ostrov Dilos (Delos) v súostroví Kyklady, ktorý je významným archeologickým náleziskom. V minulosti bol veľkým obchodným a náboženským miestom, dnes je zastávkou mnohých turistov, a ako inak, je opradený množstvom legiend. Od roku 1990 je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Kochať sa tu môžete množstvom sôch, pozostatkov chrámov, ako aj amfiteátrov. Ak navštívite tento ostrov, tak určite vyjdite aj na jeho skalnatý vrchol Kynthos. Odmení vás úchvatným panoramatickým výhľadom.
Výhľady, ktoré stoja za tú námahu, aby ste v horúčave vyšli po kamenných schodoch…
Ostrov, ktorý vznikol tritisíc rokov pre Kristom, je rodiskom bohov Apolóna a Artemisa – detí Dia a Létó, na čo sa veľmi hnevala Diova žena Héra, preto nikto nechcel poskytnúť tehotnej Létó útočisko na pevnine. Podľa gréckej mytológie tento dovtedy voľne plávajúci ostrov ukotvil boh Zeus, aby tu mohla Létó porodiť dvojičky. Pôrod trval bolestivých deväť dní a opretá o horu Kynthos sa držala posvätnej palmy. Takto sa z ostrova stala svätá pôda. Tento maličký ostrov kedysi obývalo 30 000 ľudí, dnes tu žije len pár – správcovia ostrova a zamestnanci.
Na tento ostrov sa dostanete loďou z prístavu v Mykonose, obojsmerný lístok stojí 22 eur. Polhodinová cesta a ste tam. Dajte si však pozor na zopár maličkostí, je tu zakázané kúpať sa v mori, fajčiť, piť alkohol či robiť si zábery z dronu. Okrem toho treba zaplatiť vstupné na ostrov, ktoré bolo v čase našej návštevy osem eur, inak bežne stojí 12 eur. Múzeum práve rekonštruovali, a tak bolo zatvorené, čo zrejme ovplyvnilo zníženie ceny. Nezabudnite si zbaliť so sebou veľa vody, počas horúceho leta tu je skutočne príliš horúco. Poriadne si natrite ramená, tvár, ruky a všetky odhalené časti tela. Slnečné lúče sú tu skutočne intenzívnejšie.
Po návrate do prístavu už budete hľadať kúsok tieňa, kde sa môžete osviežiť vychladeným drinkom. V mobile si medzitým pozriete desiatky snímok a nebudete si vedieť vybrať, ktoré si ponecháte a ktoré sú tie naj. Farby Mykonosu, jeho atmosféra a celkový duch vás očarí a vy sa po týždni budete vracať domov so zážitkami, krásnymi spomienkami a naozaj silným opálením.
Text a foto: Martina Baumann
Článok bol publikovaný v printovom vydaní magazínu Milliard Sun (jeseň/zima 2022)