Je nenápadná, no môže byť zákerná. Hemofília – genetické ochorenie krvi, ktoré sa prejavuje výlučne u mužov. Aj v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce majú s pacientmi s touto chorobou bohaté skúsenosti.
„Hemofília je dedičné ochorenie charakterizované problémami so zrážanlivosťou krvi. Existujú dva hlavné typy hemofílie: hemofília A a hemofília B. Oba typy hemofílie sa dedia X-viazaným recesívnym spôsobom, čo znamená, že častejšie postihuje mužov, ženy sú len prenášačkami ochorenia. Výsledkom je, že ľudia s hemofíliou môžu zažiť dlhotrvajúce a ťažké krvácanie, a to aj pri menších zraneniach,“ uviedla vedúca lekárka oddelenia hematológie a transfúziológie Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Mária Končálová. „Svetový deň hemofílie si každoročne pripomíname s cieľom zvýšiť povedomie ostatnej populácie o problémoch ľudí postihnutých touto chorobou a ďalšími dedičnými problémami súvisiacimi s krvácaním,“ dodáva.
Podľa Svetovej hemofilickej organizácie každá tisíca žena a tisíci muž trpia poruchami krvácania. Pritom 75 % z postihnutých nemá prístup k adekvátnej starostlivosti, čo znamená, že sa im nestanoví správna diagnóza, následne nemajú šancu dostať správnu liečbu a potrebnú starostlivosť. Dôležitý je v tomto prípade multidisciplinárny prístup.
Diagnostikuje sa krvnými odbermi, dôkazom zníženia množstva hemokoagulačných faktorov, v závislosti od druhu hemofílie. Ochorenie je geneticky podmienené, v podstate ide o zníženie množstva hemokoagulačných faktorov, následkom ktorých hrozí zvýšené riziko či už spontánneho alebo poúrazového krvácania. „V základnom rozbore hematologických parametrov ochorenie hemofílie často nie je rozpoznateľné. Až pri bližšej diagnostike je možné uvedené ochorenie určiť. Vzhľadom na to, že toto ochorenie je geneticky podmienené, robíme kompletné testy za účelom potvrdenia, eventuálne vylúčenia ochorenia aj u potomkov našich hemofilikov,“ pokračuje MUDr. Končálová.
Pri práci s takýmto pacientom musia zdravotníci dodržiavať isté preventívne opatrenia, a to najmä, čo sa týka operácií. „Operačné zákroky u hemofilických pacientov sú vo veľkej miere plánované. Operatéri sú v spolupráci s hematológom pripravení na možné komplikácie,“ dodáva MUDr. Končálová. Samotná liečba hemofílie zahŕňa podávanie nedostatočných faktorov zrážanlivosti, ktoré pomáhajú zastaviť krvácanie, ako aj prevenciu krvácania pomocou profylaktických liekov. Pri správnej starostlivosti a liečbe môže veľa ľudí s hemofíliou viesť plnohodnotný a aktívny život.
Zdroj: AGEL