Makybe Diva je najúspešnejšou účastníčkou prestížneho Melbourne Cupu. Ušľachtilá kobyla triumfovala na legendárnych austrálskych dostihoch trikrát za sebou, čím sa stala takpovediac nesmrteľnou.
Pozoruhodný úspech nemusia bezpodmienečne dosiahnuť len ľudia a Makybe Diva je toho živým príkladom. Štvornohá krásavica, ktorá uzrela svetlo sveta pred deviatimi rokmi vo Veľkej Británii sa nezmazateľne zapísala do historických kroník obľúbeného dostihového športu a svojimi famóznymi výkonmi nastavila latku pre budúcich účastníkov Melbourne Cupu veľmi vysoko. Ani slávnemu Phar Lapovi sa nepodarilo dokázať to, čo tejto elegantnej hnedke.
Makybe Diva je vo vlastníctve Tonyho Šantića, farmára-rybára chorvátskeho pôvodu, ktorý sa prisťahoval do Austrálie v roku 1958 aj s celou svojou rodinou. Bol to práve on, kto sa postaral o pôsobivé pomenovanie úspešnej kobylky. Pomenovanie „Makybe Diva“ vzišlo z prvých dvoch začiatočných písmen krstných mien zamestnankýň Šantičovho podniku (Maureen, Kylie, Belinda, Diane a Vanessa).
Makybe Diva sa prvýkrát zúčastnila dostihov v júli roku 2002. Vtedy ešte len trojročná, trénovaná Davidom Hallom, debutovala v Benalle, na dostihovej dráhe nachádzajúcej sa v spolkovom štáte Victoria. Už pri svojom druhom štarte kobyla zvíťazila a čoskoro sa stala národnou dostihovou hviezdou Ďalšie úspechy na seba nenechali dlho čakať, postupne sa zrodili víťazstvá v Melbourne Cupe (2003, 2004, 2005), Sydney Cupe (2004), či Australian Cupe (2005) ako aj na iných o čosi menej významných podujatiach.
Krátko po tom, čo získala tretie víťazstvo v Melbourne Cupe (dotácia 5 miliónov austrálskych dolárov), Tony Šantič vyhlásil, že ďalší triumf Makybe Diva už nepridá.
„Kobyla okamžite končí kariéru a viac v dostihoch nepobeží. Predviedla nesmrteľný výkon, ktorý vojde do kníh,“ nechal sa počuť Šantič.
Už vtedy sa písalo, že kobylke sa svojim excelentným výkonom podarilo „zruinovať“ stávkové kancelárie a podobný úspech sa veru len tak ľahko nezopakuje. Diva začínala s kurzom 5, ktorý neskôr klesol na úroveň 3,9:1. Pred slávnymi a ostro sledovanými dostihmi si vsadil takmer každý – od amatérov až po profíkov, zariskovali aj zamestnanci významných klubov, univerzít, či nemocníc. Niektorí boli dokonca ochotní staviť na svojho koňa milión a po výhre na ďalší deň si so sebou odniesli milióny hneď štyri.
Makybe Diva sa dočkala aj ďalšej významnej pocty. Vo Flemingtone, ktorý je preslávený práve hosťovaním Melbourne Cupu vyrástla bronzová socha životnej veľkosti, zosobňujúca úspešnú kobylu v jej plnej kráse. Autorom tohto umeleckého diela je sochár Philip Blacker, niekdajší džokej, ktorý sa venoval súťaženiu v dostihoch do roku 1982.
Socha dnes už legendárnej Makybe Diva je situovaná na verejnom trávniku v blízkosti vstupu do dostihových stajní. Ide už o v poradí tretie realistické vyobrazenie hviezdy prestížneho Melbourne Cupu, vo Flemingtone sa nachádzajú aj umelecké podobizne Barta Cummingsa, najúspešnejšieho austrálskeho dostihového trénera a víťaza pohára z roku 1930, dostihového šampióna menom Phar Lap.
„Socha je významnou poctou kobyle, ktorej výkony na dostihovej dráhe budú v budúcnosti len ťažko prekonané,“ uviedol Dale Monteith, výkonný riaditeľ VRC (Victoria Racing Club).
Marcel Letko Photos: ISIFA, VRC