Autentické príbehy, nadčasové témy

Dôležité témy pre mladých: Podnikanie, financie, sexuálna výchova, duševné zdravie či cestovanie?

- Reklama -

Stres je u mladých ľudí jedným z významných faktorov, prečo sa nevedia zbaviť závislostí, vrátane fajčenia. Napríklad práve s fajčením má má podľa prieskumov skúsenosti až 40 percent neplnoletých stredoškolákov u nás, pričom až pätina z ich fajčí pravidelne. Fajčenie nevnímajú, že im škodí a v tomto smere nefungujú na nich žiadne zákazy, príkazy, či mentorovanie dospelých a učiteľov. Ako teda na nich?

Aj túto otázku si položili odborníci spolupracujúci s iniciatívou Na veku záleží a už tretí rok realizujú moderný a inovatívny preventívny projekt H3KNISA, ktorý je určený pre študentov stredných škôl. Je pripravený na odporúčaniach Európske komisie a jeho cieľom je priniesť problematiku fajčenia a iných závislostí mladých ľudí tak, aby zarezonovala a vyvolala u študentov záujem diskutovať a rozmýšľať nad škodlivosťou fajčenia.

Projekt navštevuje stredné školy po celom Slovensku už tretí rok a doteraz navštívil 26 stredných škôl a h3kol viac ako 5 600 študentov. Pokračovať bude od septembra v ďalšom školskom roku.

Deň bez vyučovania

H3KNISA na stredných školách je jednodňová aktivita. Je to Deň bez vyučovania na stredných školách, plný zaujímavých workshopov v malých komunitách študentov, s inšpiratívnymi spíkrami, ku ktorým mladá generácia študentov vzhliada a sú pre nich prirodzenými autoritami či motivátormi.

„Vieme, že na mladých ľudí nefungujú príkazy, zákazy, mentorovanie, ani ohľadom fajčenia. Ak by ale aj chceli skončiť s fajčením, stres (škola, vzťahy, rodičia, priatelia, partia, spoločnosť) je jedným z dôvodov, prečo sa im nedarí prestať fajčiť alebo ani nezačať. Naše reprezentatívne prieskumy a brainstormingy ukázali, že stredoškoláci radi diskutujú, debatujú  v malých komunitách,  akceptujú prirodzené autority a ľudí, ideálne v ich „veku“, ktorí už niečo dosiahli. Takisto sme v nich zistili, ako mladých zaujať, čo ich robí šťastnými, čo ich zaujíma, čoho sa boja, čo im spôsobuje stres, ktorý je často impulzom k fajčeniu, či aké sú ich predstavy o budúcnosti. Tak vznikol projekt H3KNISA,“ vysvetľuje vznik nového projektu H3KNISA jeho ambasádor a influencer Matúš Okajček, známy pod menom To je ten náš Matúš.

15 workshopov/18 lektorov

Študentom sa počas celého dopoludnia budú venovať mladí ľudia, ktorých sledujú na sociálnych sieťach, ku ktorým vzhliadajú, ktorých život a smerovanie ich zaujíma a veľakrát by radi nasledovali ich príklad aj vo svojom živote a sú pre nich prirodzenými autoritami. Každý študent môže vybrať 3 workshopy, ktoré v súčasnosti najviac rezonujú svetom mladých ľudí.

H3KNISA prináša na stredné školy množstvo workshopov s motivujúcimi influencermi a mladými ľuďmi, ktorí študentov svojimi príbehmi a témami povzbudzujú a motivujú začať v pozitívnom viac nad sebou porozmýšľať, pracovať so sebou, začať konať, realizovať sa, ale aj prekonať svoje menšie, či väčšie strachy, stresy, úzkosti, obavy, komplexy. To im opäť umožní vnímať nepríjemné situácie optimistickejšie a nezaháňať stres a nudu napríklad fajčením.

Podnikanie, financie, sebaláska, ekológia, stres či sexuálna výchova

„Témy workshopov vychádzajú z reprezentatívneho prieskumu medzi stredoškolákmi, ktorý sme v iniciatíve realizovali a z ktorého sme zistili, čo mladých ľudí trápi a teší, čo im spôsobuje stres, kto im pomáha, koho počúvajú a sledujú, s kým by sa radi stretli a hlavne aké témy im chýbajú a radi by o nich diskutovali,“ vysvetľuje koncept workshopov ambasádor H3KNISA Matúš Okajčeka, známy tiež ako influencer To je ten náš Matúš.  „O týchto témach sa chcú študenti dozvedieť viac a chcú o nich diskutovať so svojimi skúsenejšími rovesníkmi. Najväčší záujem majú stredoškoláci o podnikanie, financie, duševné zdravie, zdravý životný štýl, sebalásku, sexuálnu výchovu, kritické myslenie, cestovanie, ekológiu a ďalšie témy, ktoré dali zároveň aj hlavné rámce pre oslovovanie lektorov,“ dodal Matúš Okajček.

Mladí mladým

Lektori sú známi influenceri alebo mladí ľudia, ktorých študenti poznajú, sledujú ich a sú pre nich určitými prirodzenými vzormi a autoritami.  Mnohých poznajú zo sociálnych sietí a z online sveta prišli priamo do offline sveta – do ich školy.

Počas dňa bez vyučovania H3KNISA si študenti vyberajú tri workshopy, ktoré ich zaujímajú, a lektorov, ktorých si chcú vypočuť. V SOŠ MIŠ si študenti mohli vybrať zo 16 workshopov, na ktorých v neformálnej atmosfére, bez pedagógov, diskutovali s 19 lektormi, ako sú Bekim, ambasádor projektu a influencer Matúš Okajček, Valentína Sedileková z OZ Chuť žiť, Marek Mach a Simi Jurovatá z OZ Mladí, Filip Schlosser z Financopédie, Val a Denis zo Sexuálnej výchovy, cestovateľ Rado Hoppej z blogu Nie je túra bez Štúra, tréner Marek Keveš, ale aj meditujúci raper Lyrik H. Nechýbala ani téma závislostí s Marošom a Nikoletou z OZ Prima a tiež Filip Jovanovič a Viliam Štaigár z Jovitepu a Martin Jakubis z Haluškárne, ktorí rozbehli podnikanie na strednej škole.

V prípade záujmu môžu školy poslať prihlášku cez www.h3knisa.sk.

-Tlačová správa-

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -