Autentické príbehy, nadčasové témy

Homeopatia – kedy áno, kedy nie?

0

Medzi širokou verejnosťou sa často skloňuje téma o používaní homeopatických prípravkov. V lekárni sa s nimi veľmi často stretneme aj vo forme liečiv, ktoré sú dostupné vo voľnom predaji. Niektorými je ich účinnosť prechválená, inými podceňovaná.


Čo je to vlastne homeopatia a na akom princípe účinkuje?

Slovo „homeopatia“ je odvodené z gréčtiny a skladá sa zo slov Homoios = podobný a Pathos = bolesť, utrpenie. Tým má byť vyjadrené, že v homeopatii sa používajú liečivá, ktoré sú schopné vyvolať v zdravom ľudskom tele podobné príznaky, aké má choroba, ktorú nimi liečime. Krátko zhrnuté-Similia similibus curentur- „podobné nech je liečené podobným“ – toto je základné pravidlo homeopatickej liečby.

Zakladateľom dnešnej homeopatie bol nemecký lekár a lekárnik Dr. Christian Friedrich Samuel HAHNEMANN (1755-1843). Predpokladal, že ak telu podáme látku, ktorá vyvoláva príznaky ochorenia podobné ako samotná choroba, tak organizmus rýchlejšie ,,rozpozná ochorenie“ a zapojí do boja s chorobou všetky svoje obranné mechanizmy. Mohli by sme to približne porovnať s ochranným očkovaním, pri ktorom je zdravý organizmus po naočkovaní minimálneho množstva zničených zárodkov baktérií stimulovaný k tomu, aby si vytvoril vlastnú obranyschopnosť, a pri stretnutí s ochorením už nebude ohrozený, pretože je už pripravený samotné ochorenie zvládnuť. Dalo by sa povedať, že homeopatia je ,,neskorým“ očkovaním aj proti neinfekčným chorobám.

Hahnemann vyvodil z toho svoje učenie, že liek užitý v minimálnych, na tento účel špeciálne pripravených množstvách, je schopný liečiť choroby. Nesmieme však zabúdať na to, že homeopatiká je možné podávať len vtedy, keď organizmus má ešte dosť síl na reakciu, keď nie je veľmi oslabený samotnou chorobou. Preto je homeopatia tiež liečbou začiatku – liečime ňou vtedy, keď je organizmus ešte schopný reagovať. Účinok homeopatického lieku si dnes vysvetľujeme ako podnietenie tela k tvorbe vlastných obranných látok.

Všeobecne sa na výrobu homeopatík využívajú prírodné suroviny, väčšinou z rastlinnej ríše. Uplatnenie nachádzajú mnohé domáce a veľmi známe rastliny, ako napr. jedovatá prilbica modrá, púpava lekárska, alebo veľmi ťažko dostupné, dnes už chránené rastliny, ako sú arnika, hlaváčik, poniklec a iné. Živočíšna ríša ponúka taktiež vzácne suroviny, pričom sa tu využívajú jednak živočíchy, ako mravec lesný, včela medonosná, ale tiež produkty zvierat – hadie jedy vretenice alebo okuliarnika . Z minerálnej ríše sa využívajú kovy – zlato, minerály – kremeň alebo síra.

Homeopatické liečivá sa vyrábajú podľa špeciálnych, v liekopise stanovených predpisov stupňovitým (postupným) a intenzívnym pretrepávaním alebo rozotieraním.

Ako podávať homeopatiká ?

Homeopatiká sa podávajú v malých a často až minimálnych dávkach, v rôznych koncentráciách. Práve pre túto malú koncentráciu účinnej látky mnohí pochybujú o ich možnom, eventuálne potencionálnom účinku, a prirovnávajú túto liečbu k placebu.
Liečba homeopatikom by sa mala riadiť podľa odporúčania skúseného homeopata. Ten musí zvážiť nielen obraz ochorenia, vybrať najvhodnejší liek, ale musí zvážiť aj schopnosť organizmu reagovať naň, taktiež musí vybrať najvhodnejšie riedenie homeopatika, aby povzbudil organizmus k reakcii na tej úrovni, na akej je to potrebné. I keď homeopatiká spravidla nemajú žiadne vedľajšie účinky, môže sa stať, že v ojedinelých prípadoch pacient zareaguje na liek intenzívnejšie, ako sa očakáva.

Použiť homeopatikum, alebo radšej ostať verný osvedčeným postupom. To nechávame na vaše rozhodnutie. Naša rada sa môže týkať iba prevencie. Tak teda doprajte telu toľko vitamínov a zdravého pohybu na čerstvom vzduchu, aby ste po žiadnom liečive ani nikdy nemuseli siahnuť. A ak by vás niekedy chrípka predsa len neobišla, radšej ju pekne vyležte v posteli, pretože lieky na vážne následky nevyležanej chrípky ešte nikto nevynašiel.

MUDr.Emília Mojtová                                             Photos: ISIFA

http://abchomeopathy.com