V piatok 6. apríla 2018 v Savoy Gallery a v spoločenských priestoroch hotela Carlton sa uskutoční vernisáž výstavy známeho slovenského sochára Juraja Čuteka, spojená s krstom jeho rozsiahlej monografie s poetickým názvom Duša v dreve.
Je to skutočne názov mimoriadne výstižný, pretože Juraj Čutek má k drevu výnimočný a priam bytostný vzťah a narába s ním s neobyčajným citom a zmyslom pre jeho kresbu i štruktúru. Povrch svojich sôch často dotvára žiarivými farebnými akcentmi, kovovými detailmi a torzami rôznych, často starobylých vecí, nástrojov a súčiastok, ktoré majú symbolické významy a evokujú pocit dialógu s históriou a jej udalosťami i osobnosťami. V jeho plastikách nás očarí predovšetkým poézia týchto nájdených a dávno zabudnutých predmetov, ktoré drevenej hmote vdychujú nový život, umocňujú jej jedinečnosť. Tvorba Juraja Čuteka je pretkaná metaforami a vyvoláva asociácie, spomienky i predstavy, interpretované s jemnou iróniou a humorom. Jeho sochy letcov, cyklistov, korčuliarov, moreplavcov, automobilistov, ale aj vynálezcov a iných slávnych ľudí – vznášajúce sa vo vzduchu, či rútiace sa po pomyselných dráhach – sú plné pohybu a otvárajú pred nami vzrušujúci, a zdanlivo naivný svet prvých technických objavov, veľkých zámorských plavieb a odvážnych športových výkonov.
Juraja Čuteka však priťahujú i príbehy dávnych čias, mytologické postavy, hrdinova bájí, literárne postavy , ale i anjeli a svätí Jurajovia s drakmi. K jeho posledným úspechom patrí tohtoročné Krištáľové krídlo za výtvarné umenie i jedinečná busta slovenskej opernej hviezdy Lucie Popp, ktorá bude osadená pred budovou Opery vo Viedni.
Výstava v Savoy Gallery predstaví sochárske i maliarske diela Juraja Čuteka z obdobia posledných piatich rokov a spolu s premietnutím filmu o jeho tvorbe vytvorí pozadie pre prezentáciu jeho rozsiahlej monografie, ktorú za všetkých osemnástich autorov sprievodných textov predstavia Alena Heribanová, Mária Horváthová a Kamil Peteraj.
Juraj Čutek
Narodil sa narodil 28. februára 1957 v Žiline. V rokoch 1977-1983 študoval na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe na oddelení sochárstva u prof. Josefa Malejovského. Svoje diela prezentoval na početných individuálnych i kolektívnych výstavách doma i v zahraničí a v rokoch 1992 – 2018 sa zúčastnil sa na mnohých sochárskych sympóziách. Mnohé z nich sám inicioval, alebo bol ich duchovným lídrom a v roku 2005 exceloval na známom podujatí Concours International de sculpture sur bois á tronconneuse v Palais de Tokyo v Paríži.
Žije v Bratislave a venuje sa sochárskej tvorbe, maľbe, realizáciám v architektúre a interiérovému dizajnu. V roku 2018 získal za svoju tvorbu Krištáľové krídlo.
Mária Horváthová
Foto: Archív