O exkluzívnej a zaujímavej ceste okolo Afriky som sa pozhováral s konateľom spoločnosti Leonardo Jurajom Špaňárom. Som presvedčený, že v jeho odpovediach nájdete detailnejšie informácie, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa a povedať ÁNO Afrike.
Pán Špaňár, bez vyjadrenia údivu, by som nemohol náš krátky rozhovor začať. Cesta okolo Afriky a k tomu na prelome rokov 2018 a 2019 sľubuje neopakovateľné zážitky, veľké dobrodružstvá a spoznávanie exotickej – atraktívnej krajiny. Čo vás priviedlo k myšlienke vytvoriť takúto mimoriadnu ponuku? A pre koho je určená?
Cesta okolo Afriky je logickým pokračovaním nášho úspešného projektu Cesty okolo sveta, ktoré organizujeme od roku 2012. Afrika bude už v poradí šiesta edícia tohto unikátneho zájazdu využívajúceho výhody letov privátnym lietadlom pre limitovaný počet cestujúcich. Za 17 dní umožníme našim klientom spoznať až 7 atraktívnych afrických lokalít, a to vždy s priamym leteckým spojením bez nutnosti prestupovania. Znamená to, že im šetríme čas, únavu, stres a zároveň i financie. Veď si skúste zrátať ako dlho, komplikovane a za akú cenu nakombinujete našich 7 zastávok s využitím pravidelných liniek.
Na druhej strane v tomto prípade nemožno hovoriť o obyčajnej príležitosti cestovať. Pôjde o vysoko sofistikovanú cestu za asistencie sprievodcov či dokonca lekárov. Koľko času a úsilia si vyžiadalo plánovanie a zabezpečovanie tejto neobyčajne cesty? Vyskytli sa počas tohto procesu aj nejaké nepredvídané ťažkosti?
Plánovanie takejto cesty trvá minimálne jeden rok. Aby sme vytvorili zaujímavý a lákavý produkt, musíme brať do úvahy a kombinovať veľa rozličných faktorov: atraktívny mix destinácií (známe i neznáme, plážové i poznávacie, či safari, …), blízkosť vhodného medzinárodného letiska (nie každé i keď medzinárodné letisko je vhodné pre naše lietadlo Boeing 737-800), ideálny termín čo sa týka počasia v jednotlivých lokalitách, obsadenosti hotelov, ale aj jeho atraktívnosť pre klientov (Silvester a Nový rok), a v neposlednom rade bezpečnostné a zdravotné riziká po trase zájazdu. Ak niektorý z týchto faktorov nevyhovuje, naše plánovanie začalo celé odznova.
Prečo ste sa rozhodli pre Afriku a nie, povedzme, pre karibské ostrovy či oblasť Spoločenských ostrovov v Tichom oceáne alebo pre Ameriku?
Obdobnú Cestu sme už organizovali aj v roku 2016, a to po krajinách Karibiku a južnej Ameriky vrátane unikátnej návštevy Antarktídy. Rozhodnutie pre čierny kontinent padlo z dôvodu malých časových posunov medzi zastávkami a dobrého počasia počas našej zimy.
Aké emócie vo vás vyvoláva Afrika a niektoré jej destinácie? Dokáže uspokojiť aj tých najnáročnejších klientov?
Každá lokalita je starostlivo vybraná a „má niečo do seba“, ani jedna nie je len do počtu. Koľko cestovateľov už bolo na ostrove Sv. Tomáš alebo v Mozambiku? Koľkí strávili Silvester pod otvoreným nebom uprostred skutočnej divočiny v Tanzánii?
Snažili sme sa predovšetkým vytvoriť čo najatraktívnejšiu kombináciu dobrodružnej, objavnej, relaxačnej a zároveň maximálne komfortnej a bezpečnej Cesty okolo Afriky, aby sme vyhoveli požiadavkám čo najširšieho spektra cestovateľov.
Na záver by som sa rád spýtal na to najlepšie z najlepšieho. Čo považujete za symbolickú čerešničku na torte programu CESTA OKOLO AFRIKY?
Toto je veľmi ťažko jednoznačne povedať. Pre mňa osobne má najväčšiu cenu tejto Cesty práve jej rôznorodosť a unikátne spojenie komfortu a dobrodružstva.
Peter Fritz
Fotografie: Leonardo