Autentické príbehy, nadčasové témy

Darčeky pre moderného džentlmena

0
Darčeky pre moderného džentlmena

Nájsť pre niekoho kvalitný darček, obzvlášť ak ide o muža, vie byť veľmi stresujúca záležitosť. Možností je naoko veľa, ale väčšinou sa výber zúži na alkohol, knižku, kozmetiku, nejaké oblečenie, videohru, či zase alkohol. Ani starostlivo vybraný darček vždy nezaručí, že z neho bude muž aj nadšený a bude sa naozaj a úprimne tešiť.

 

V prípade, že vám záleží na tom, aby sa dotyčný pán o seba staral, prinášame niekoľko tipov na darčeky, z ktorého bude zaručene viac ako nadšený. A ktovie, možno mu poslúžia ako inšpirácia pre ďalšiu starostlivosť o svoj vzhľad.

Súpravy na holenie

Kvalitná súprava na holenie nielen dlho vydrží (väčšinou roky), ale často ide aj o krásne dizajnové kúsky, ktoré posúvajú zážitok z holenia na nový level.

Súpravy na holenie sú atraktívnym darčekom obzvlášť vtedy, ak sa dotyčný muž holí pravidelne a používa nadstavcové hlavice zložené z niekoľkých čepelí a penu z drogérie. Tým nechceme povedať, že by na tom bolo niečo zlé, práve naopak, moderná, rýchla doba takému holeniu nahráva. Návrat ku klasike však môže znamenať nielen kvalitnejšie a hladšie oholenie, ktoré je citlivejšie k pokožke, ale napríklad aj nové hobby, ktorým sa holenie môže stať.

V prípade, že vás viac zaujme ešte klasickejšia forma holenia ako strojčekom (holenie britvou), pouvažovať môžete aj nad súpravou, ktorá obsahuje tzv. shavettu. Tá sa ovládaním a technikou podobá na klasickú britvu, ale používajú sa do nej žiletky. Shavetta je tak jednoduchšia na údržbu a ideálna pre začiatočníkov, ktorí čaro klasického mokrého holenia ešte len začínajú objavovať. Medzi výhody, okrem lepšieho oholenia a pocitu z neho, jednoznačne patrí aj štýl a rešpekt, ktorý vo svojom okolí muž získa, keď sa začne holiť shavettou či britvou.

Ak sa vám celá súprava zdá ako príliš rýchla zmena, skvelým darčekom bude aj samotný strojček na klasické žiletky alebo štetka na holenie.

Strojček na holenie

Klasický strojček nielenže oholí hladšie, ale je aj omnoho šetrnejší k pokožke. Tým, že po pokožke prechádza len jedna čepeľ namiesto piatich, pokožku omnoho menej dráždi.

Napomáha tomu aj fakt, že kým moderné strojčeky majú napevno určený uhol čepelí, pri klasickom holení si ho viete regulovať sami, čo je vhodné najmä pre ľudí s citlivou pokožkou. Pokožka je taktiež po oholení hladšia a oholenie vydrží zvyčajne o jeden deň dlhšie ako pri modernom spôsobe.

Za zmienku stojí aj fakt, že holenie klasickým strojčekom je v konečnom dôsledku lacnejšie ako pri moderných nadstavcoch s troma až piatimi čepeľami. Tie totiž treba oveľa častejšie meniť a ich cena sa v posledných rokoch priam zdvojnásobila. Pri klasickom strojčeku sa však ďalej menia už len samotné žiletky, ktoré sú výrazne lacnejšie a majú aj dlhšiu životnosť.

Štetka na holenie

Dokonalé oholenie sa začína vytvorením dokonalej peny, k čomu potrebujete dokonalú štetku na holenie. Kvalitná štetka fúzy na tvári zdvihne, zatiaľ čo pri ručnom namydlení je efekt úplne opačný- fúzy sa vyhladia. Vďaka tomu je tak samotné holenie dokonalo hladké a pokožka trpí oveľa menej.

Väčšina rúčok sa dnes vyrába z dreva, kovu alebo plastu, ktoré nahradili kontroverzné používanie slonoviny či korytnačieho panciera. Kvalita a váha rúčky moderných štetiek na holenie hrajú dôležitú rolu pri jej celkovej cene, rovnako ako aj typ a hustota samotných štetín. Tie sú spojené vnútri rúčky a každý typ štetín má svoje vlastné charakteristiky a odlišné vlastnosti.

Medzi najpoužívanejšie štetiny v súčasnosti patria tie z diviaka, jazveca a zo syntetických vlákien. Najkvalitnejšie štetiny sú z jazveca, avšak v prípade, že dotyčný muž, pre ktorého darček zvažujete, je vegetarián či vegán, zvoľte určite štetiny syntetické.

Ale čo v prípade, ak sa chlap často neholí, prípadne si pestuje bradu? O tú sa treba takisto starať, aby bola čo najzdravšia, najjemnejšia a, samozrejme, najkrajšia . V tom prípade bude kvalitný olej či balzam jednoznačne tým najlepším darčekom.

Olej alebo balzam na bradu

Mohlo by to byť prekvapujúce, ale nie je. Z brady sa postupom času stal životný štýl, a ten si vyžaduje správny prístup, disciplínu a stratégiu. To si zas vyžaduje vedomosti a skúsenosti. Aj z toho dôvodu bola otázka „ako sa používa balzam na bradu“ (how to use beard balm) piatou navyhľadávanejšou otázkou na Google týkajúcou sa kozmetiky a výzoru už v roku 2015.

Aj to by mohlo byť prekvapujúce, ale takisto nie je. Muži nechcú mať len hocijakú bradu či fúzy. Potrebujú bradu, ktorá bude hustá, ostrá a plná. Potrebujú bradu, ktorá bude prekvitať. Bradu, ktorá u žien vzbudí záujem a u mužov zase rešpekt. Taká brada zas potrebuje dôkladnú starostlivosť a výživu.

Mnoho mužov si napriek tomu ešte stále myslí, že okrem jej pravidelného zastrihávania sa o bradu nijako špeciálne starať netreba. To je však chyba, fúzy si totiž vyžadujú rovnako dôkladnú a poctivú starostlivosť ako vlasy.

Čo je to vlastne balzam na bradu? Ide v podstate o pomádu, ktorá sa podobne ako olej používa na hydratáciu brady a fúzov a zvyčajne obsahuje mix rôznych olejčekov a niekedy aj vonných olejov. Najväčší rozdiel medzi olejom na fúzy a balzamom však je ten, že balzam má hustejšiu konzistenciu a dá sa použiť aj na úpravu a tvarovanie brady, čiže jej styling. Olej na bradu sa zas jednoduchšie dostane na pleť pod ňou a pomáha proti svrbeniu.

Balzam je preto vhodnejší v prípade, že má chlap kratšiu bradu, fúzy či strnisko, olej zas vtedy, keď sa môže už pýšiť poriadnou a hustou bradou. Aj olej aj balzam spravia bradu mäkšou, jemnejšou, čo ocenia nielen muži, ale aj ich partnerky.

Sprchové gély a šampóny

Čo môže byť pre ženu lepšie ako čerstvo osprchovaný a voňavý chlap? Napriek nespočetným reklamám na Old Spice a Niveu, je ponuka kvalitných sprchových gélov či šampónov pre mužov dnes  širšia ako kedykoľvek predtým. Na výber sú „sprcháče“ s kvalitným zložením a krásnymi vôňami od santalového dreva, pačuli a bergamotu až po svieže letné vône limetky či hrušky.

Pre zdravé, pevné vlasy zas existujú prírodné šampóny zložené z esenciálnych olejov a bylinných extraktov bez akýchkoľvek škodlivých chemikálií, sulfátov alebo parabénov. Skrátka, pre chlapa nikdy nebola lepšia možnosť krajšie voňať a mať zdravšie vlasy ako práve dnes.

Kávový píling či hydratačný krém

Ženy vedia, že kvalitná pleť si vyžaduje dokonalú starostlivosť. To isté platí aj pri mužoch. Kávový píling MARK for Him After Gym je nielen vyrobený na Slovensku, ale zároveň dokonale čistí a zjemňuje pleť každého muža. Tá potom vyzerá zdravšie, má menej nedokonalostí a na dotyk je neuveriteľne hebká. Však ženy vedia.

A keď sme už pri kávovom scrube, pleť na tvári treba starostlivo hydratovať. Podľa veku a potreby muža mu tak ako darček môžete dať aj hydratačný krém, ktorý má zmatňujúci efekt a pôsobí proti tvorbe prebytočnej mastnoty pleti alebo krém s ochranným UV faktorom, ktorý chráni pred slnkom. Ten sa zíde obzvlášť v lete, avšak slnečné lúče na nechránenej pleti urýchľujú tvorbu vrások a tým aj proces starnutia. Tam sú však už vhodné aj krémy určené priamo na vrásky.

Je síce pravda, že muži na Slovensku sa stále neradi krémujú. Čím skôr sa to však naučia, tým skôr im ich pleť poďakuje. Alebo vám.

 

Matej Kucko

Fotografie: BeGentleman

 

https://begentleman.sk