Autentické príbehy, nadčasové témy

Domov umeleckých pokladov

0
Domov umeleckých pokladov

Navštívili ste už florentskú galériu Uffizi? Ak nie, môžete to napraviť. Jej exteriér i interiér sú pre milovníka umenia ozajstným potešením. Fascinujúce sochy a maľby dopĺňajú vzácne dokumenty, nechýbajú ani ďalšie zaujímavé artefakty z rôznych historických období. Myslím, že tak ako ja, aj vy sa presvedčíte ako dobre sa na božsky krásne diela pozerá.

Zmarený plán

O povestnej florentskej galérii som sa dozvedel niekoľko zaujímavostí. Niečo som si sám naštudoval, niečo som zasa počul z úst iných. Traduje sa, že veľa umelcov túžilo mať svoj vlastný portrét vystavený v galérii. Mnohým sa to aj podarilo. Vedeli ste, že slávny Mark Chagall priniesol svoju vlastnú podobizeň do Florencie osobne? Jeho maľba sa tak zaradila do pôvodnej, rozsiahlej kolekcie autoportrétov. Len v 20. storočí ich pribudlo do zbierky vyše 250. S myšlienkou zhromažďovať podobizne slávnych umelcov aj s ich krátkymi životopismi prišiel Giorgio Vasari, človek, zodpovedný za návrh galérie Uffizi. Jeho pôvodným plánom však bolo, aby historická budova situovaná do blízkosti rieky Arno slúžila ako sídlo magistrátu.

small

Od antiky až po barok

Slávnu galériu Uffizi nechal postaviť v roku 1560 Cosimo I. Medici. Kolekcia umeleckých diel sa začala rozrastať až neskôr, keď jeho syn Francesco s pomocou architekta Buontalentiho premenil druhé poschodie budovy na exhibičné priestory skrášlené maľbami, sochami a ďalšími vzácnosťami. Umeniu bola zasvätená predovšetkým osemuholníková miestnosť, ktorá dostala názov Tribuna. V súčasnosti je galéria Uffizi domovom úžasnej kolekcie renesančných a stredovekých diel, i prác zachytávajúcich vrcholné obdobie románskej kultúry a baroka. Moju pozornosť upútali predovšetkým antické sochy, ale tiež umelecké skvosty od da Vinciho, Michelangela a Rubensa. Z vystavovaných malieb mnohí považujú za najdôležitejšiu tú od Botticelliho, Zrodenie Venuše. Okrem pôsobivých exponátov ma rozhodne očaril úzky dvor medzi dvoma krídlami palácovej budovy. Vytvára dojem krátkej, ale idylickej uličky. Mimochodom, v priebehu celého minulého roka obdivovalo toto miesto na vlastné oči až 1,9 milióna ľudí…

small_2

Keď udrú dažde

Je zaujímavé, že v priebehu rokov sa v galérii Uffizi nahromadilo toľko umeleckých predmetov, až bolo nevyhnutné s niekoľkými sa rozlúčiť. Časť z nich poputovala do ostatných kultúrnych inštitúcií vo Florencii. Napríklad v múzeu Bargello je možné obdivovať skupinku sôch pochádzajúcich práve z Uffizi. Už pred rokom 2006 jestvoval projekt, ktorého myšlienkou bolo rozšíriť kapacity exhibičných miestností zo 6 000 na takmer 13 000 metrov². Ľudia by tak mohli obdivovať aj vzácnosti, predtým ukryté kvôli nedostatku priestoru pred zrakom verejnosti. Uffizi sa v minulosti nevyhli ani ďalšie, o čosi vážnejšie nepríjemnosti. August 2007 sa niesol v znamení hustých zrážok a časť galérie zaplavilo. Voda začala presakovať do interiéru cez stropy a návštevníci tak museli byť z budovy evakuovaní. Ešte väčšiu spúšť priniesli záplavy v roku 1966. Vtedy boli poškodené viaceré umelecké kolekcie v meste, vrátane tých umiestnených v Uffizi. Našťastie, všetky spomenuté nepríjemnosti už patria do dávnej histórie.

small_3

Čakanie na krásu

Ak by ste sa rozhodli vycestovať do Florencie, odporúčam vám vyčleniť si na návštevu galérie dostatok času. V tomto prípade sa totiž na krásu čaká. Budova, v ktorej Uffizi sídli je relatívne malá a miestnosti s vystavovanými dielami sa rýchlo naplnia návštevníkmi. Počas turistickej sezóny sa tak v obmedzených priestoroch neraz tiesni aj 150 ľudí. Preto je najlepšie zakúpiť si vstupenku vopred a doraziť na miesto ráno. Vyhnete sa tým nepríjemným davom, prípadne troj až päťhodinovým čakaniam typickými hlavne pre júl. Verím, že som vás touto informáciou neodradil a návštevu slávnej galérie si nenecháte ujsť. Ak by ste pred vstupom do budovy predsa len natrafili na dlhšie rady ľudí, verte, že v tomto prípade sa čakať na krásu oplatí.

small_1

Marcel Letko
Photos: ISIFA
www.uffizi.firenze.it