Autentické príbehy, nadčasové témy

Je o 5 minút 12 pre najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva. Na Noci vonku na to upozorní aj prezidentka

- Reklama -

Vo štvrtok, 23. novembra, budú môcť ľudia po celom Slovensku upriamiť svoju pozornosť na vyše 880 000 ľudí, ktorí čelia chudobe, a na vyše 71 000 ľudí, ktorí prišli o domov. Občianske združenie Vagus organizuje už 10-ty ročník podujatia Noc vonku, prostredníctvom ktorého upozorňuje na neustále sa zhoršujúcu situáciu ľudí žijúcich v extrémnych formách chudoby. Tento rok sa po prvýkrát pripoja aj ďalšie organizácie z celej krajiny, bratislavskú Noc vonku slávnostne otvorí prezidentka Zuzana Čaputová.

Zhoršujúcu sa situáciu potvrdzujú aj dáta Štatistického úradu SR. V roku 2022 čelilo na Slovensku chudobe alebo sociálnemu vylúčeniu 888 000 ľudí, čo je o 47 000 osôb viac ako rok predtým. Podľa posledného sčítania obyvateľstva, v rámci ktorého sa každých 10 rokov mapuje aj situácia ľudí bez domova, narástol počet tejto skupiny obyvateľstva až trojnásobne. Zatiaľ čo v roku 2011 žilo medzi nami 23 483 ľudí bez domova, v roku 2021 to bolo až 71 076 osôb. „Ľudia žijúci v chudobe sú neviditeľní nielen pre spoločnosť, ale aj pre vrcholových politikov a političky. To sa musí zmeniť. Mnohé riešenia sú už dávno známe, chýba však to najdôležitejšie – politická vôľa na lokálnej aj celonárodnej úrovni a úprimný záujem.”, hovorí k narastajúcemu trendu riaditeľka OZ Vagus, Alexandra Kárová. “Aj preto organizujeme 10-ty ročník Noci vonku vo veľkom.” dodáva.

Pre ľudí na hranici chudoby je o 5 minút 12, upozorňujú organizácie v Žiline, Banskej Bystrici či Košiciach.

Na alarmujúcu situáciu upozornia podujatia v 6-tich slovenských mestách. Bratislavská Noc vonku prebehne na dvoch miestach – hlavný program v Novej Cvernovke otvorí príhovorom  prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá prevzala aj záštitu nad podujatím. Následnej diskusie sa zúčastní napríklad verejný ochranca práv, Róbert Dobrovodský, o hudobný program sa postará kapela Fallgrapp. Ľudia môžu spolu s Vagusom stráviť noc v areáli Novej Cvernovky. Ďalšia Noc vonku prebehne na Pink Whale, kde pred spaním priamo na lodi odohrajú benefičný koncert Modré hory, Tamara Kramar a Zabiť Františka.

Spolupatričnosť s ľuďmi bez domova, ale aj s tými, ktorí čelia extrémnej chudobe, vyjadria ľudia na podujatiach, ktoré spolu s Vagusom organizuje mesto Pezinok, Nádvorie v spolupráci s Trnavskou arcidiecéznou charitou v Trnave, Stanica Žilina-Záriečie, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry v Banskej Bystrici a Slobodná škola s Ťahanovskou záhradou v Košiciach. Individuálne sa môže zapojiť každý, no v týchto mestách sa budú 23. novembra konať aj sprievodné podujatia mimovládnych organizácií, kultúrnych platforiem a komunálnych subjektov.

Byt mala, no kvôli nízkemu dôchodku žila bezdomoveckým spôsobom života. Pomohol jej integračný program Vagusu.

„Je doslova o 5 minút 12 pre každého šiesteho obyvateľa či obyvateľku Slovenska, ktorí žijú na hranici chudoby alebo sociálneho vylúčenia. Ich počet neustále rastie a my sa snažíme pomôcť čoraz viac ľuďom, ktorým hrozí strata domova alebo oň práve prišli.“ hovorí riaditeľka OZ Vagus, Alexandra Kárová. Jednou z takýchto osôb je aj pani Emília, ktorej nepriaznivú životnú situáciu zaregistroval jej sused. V čase, keď jej zaklopal na dvere a spýtal sa, či nepotrebuje pomoc, bola odpojená od elektriny, hrozili jej exekúcie a jej jediným teplým jedlom dňa boli varené zemiaky.

Pani Emília po nečakaných finančných výdavkoch a následnej smrti manžela nedokázala vyžiť z nízkeho starobného dôchodku. Jej sused ju prepojil s integračným programom Vagusu, ktorého sociálne poradkyne pomohli postupne vybaviť vdovský dôchodok, príspevky na stravu a splátkové kalendáre na exekúcie. S ľuďmi ako pani Emília sa Vagus stretáva pravidelne: „Stačí nepredvídaný výdavok, smrť jedného z partnerov či výpadok príjmov a človek odrazu stojí pred existenčnými problémami.” vysvetľuje Alexandra Kárová. „Strate domova predchádza séria udalostí, ktorým sa dá včas zabrániť. Pre ľudí v ťažkej situácii je však náročné zorientovať sa vo všetkých možnostiach a administratívnych úkonoch. Nemajú dostatok informácií a často ani zručnosti na riešenie náhlych problémov.“, dodáva Kárová. Organizácia preto prevádzkuje krízovú linku, kam môžu ľudia žijúci v Bratislave, kde Vagus pôsobí, v kritických životných situáciách zavolať a získať prvú podporu a informácie.

Ľudia, ktorým hrozí strata domova, alebo oň už prišli, vďaka OZ Vagus získajú nielen nevyhnutné informácie, ale aj psychickú podporu v tých najhorších časoch. „Väčšina ľudí, ktorí k nám volajú, sú bezradní a zúfalí. Našou prvou úlohou je upokojiť ich a dať im pocit opory. Potom nasleduje zorietovanie sa v probléme, hľadanie riešení a asistencia s jednotlivými úkonmi. Celý proces trvá niekoľko mesiacov, niekedy aj rok či dva.”

Združenie tiež spúšťa možnosť pomôcť ľuďom, ktorým hrozí vysťahovanie alebo už stratili svoj domov na stránke www.zima.vagus.sk.

Zdroj: OZ VAGUS

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -