Návšteva dostihov v Aintree sa oplatí
Plné poháre šampanského, povzbudzujúce výkriky divákov a pestré promenády celebrít. Tri dôležité ingrediencie, bez ktorých by fantastický koktejl plný športu a zábavy nebol tak dokonalý. Vitajte na Grand National Steeplechase, jednom z najobľúbenejších britských podujatí.
Silné emócie, radosť, či úsmevy – v Aintree je všetkého dostatok. Areál v čase dostihov žije, vášnivo sa diskutuje o novinkách, v prvom rade však o koňoch a džokejoch. Každý si môže staviť na svojho favorita a neskôr prípadne so želaným víťazom aj oslavovať magický výsledok. „Tak kto dnes nenájde premožiteľa?“ – pýta sa jeden z nedočkavých divákov. Vo vzduchu opäť visí veľký otáznik…
Prv než sa začalo v Aintree súťažiť, prebiehali boje v neďalekom Maghulle. Po troch rokoch však nastala zmena znamenajúca presun do Liverpoolu. Pocity smútku boli zbytočné, pretože ako sa neskôr ukázalo, šlo o dobré rozhodnutie. Na kone čakalo na novom mieste 16 náročných prekážok, niektoré ako napríklad Chair, Canal Turn alebo Becher‘s Brook vzbudzovali rešpekt.aj u tých najodvážnejších džokejov.
Obľúbené podujatie Grand National poriadané v Aintree, rozhodne nepatrí k tým najľahším. Súťažiaci musia prekonať vzdialenosť vyše štyri a pole míle (7,42 km), tamojšie dostihy sú celkovo náročné na výdrž. O tejto skutočnosti sa v minulosti presvedčil už nejeden pôvodne optimisticky naladený jedinec.
Do Grand National sa častokrát prihlasuje okolo 40 koní, ale len desiatka z nich zvykne prijsť aj do cieľa. Zaujímavý príklad ponúkol rok 1928. Organizátori napočítali na štarte 42 súťažiacich, no len dvom sa napokon podarilo zotrvať na dráhe až do samotného finále! Aj táto udalosť upozorňuje aký je stupeň náročnosti podujatia vysoký. Líder sa mení v priebehu dostihov niekoľkokrát a víťaz nie je istý až do záverečnej prekážky. Na pôde Aintree v blízkosti Liverpoolu sa až doposiaľ najväčmi darilo ryšavému tátošovi Red Rumovi, ktorý triumfoval v 70-tych rokoch hneď trikrát. Nie každému bolo ale súdené v slávnom dostihovom areáli vyhrať. Džokeji ako Terry Biddlecombe, John Francome alebo Josh Gifford si pocit zo skvelého triumfu v Aintree nikdy nevychutnali. Naopak Georgea Stevensa vedú štatistiky ako najúspešnejšieho jazdca. Na tamojšom podujatí Grand National štartoval 20 krát a 5 krát sa radoval z víťazstva. Medzi najemotívnejšie momenty možno zaradiť fantastickú výhru v tom čase tridsaťjedenročného Boba Championa, ktorému diagnostikovali dva roky pred triumfom v Aintree rakovinu. Pôvodom anglický džokej absolvoval nepríjemnú chemoterapiu a následnú rehabilitáciu. Jeho pozoruhodný úspech na dostihovej dráhe vyvolal masívny ohlas médií a publika. K pokoreniu súperov samozrejme prispel aj dnes už nežijúci kôň Aldaniti.
S fantastickými výkonmi na dráhe prirodzene skvele ladia aj znamenité služby. O pohodlie hostí je v Aintree vynikajúco postarané. Množstvo prvotriednych reštaurácii ponúka nielen lahodné jedlá a nápoje, ale aj unikátne pohľady na dostihové dianie. V prípade rezervácie môže záujemca počítať napríklad s možnosťou pohodlného uvítania v luxusnom zariadení s balkónom, s kávou a chutným pečivom krátko po príchode, delikátnym obedom s niekoľkými chodmi na základe pozorného výberu šéfkuchára, s pestrosťou značkových vín, popoludňajším čajom, ale aj možnosťou stávkovania a v prípade želania i so súkromím.
Čo je istotne zaujímavé – v Aintree môže hosť hrať aj golf, zúčastniť sa honosnej svadobnej hostiny alebo byť súčasťou dôležitej konferencie. Vďaka 35 miliónovému rekonštrukčnému programu boli otvorené 2 špeciálne tribúny, ktoré disponujú priestorom určeným až pre 600 delegátov. Luxus teda očarujúcemu dostihovému areálu nechýba.
Marcel Letko Photos: ISIFA