Až dve tretiny ľudí upustí od svojich novoročných predsavzatí do jedného mesiaca a len 19 % ich úspešne naplní. Koučka Edita Pavúrová zo Slovenskej asociácie koučov upozorňuje, že dôvodom tak vysokého percenta neúspešnosti môžu byť zle nastavené ciele, priveľké očakávania, negatívny prístup k životu či nízka podpora okolia. Ako si stanoviť novoročné predsavzatia tak, aby ste ich dokázali splniť?
S príchodom nového roka sa neoddeliteľne spájajú aj novoročné predsavzatia. Majú hlboký osobný, kultúrny a psychologický význam, keďže sú spolu s novým rokom symbolmi nádeje a očakávania pozitívnych zmien. Britská štúdia však ukazuje, že napriek dôležitosti predsavzatí sa ich až dve tretiny ľudí vzdajú do jedného mesiaca od ich stanovenia a len 19 % účastníkov úspešne splnilo svoje ciele do konca roka.
Predsavzatia sa najčastejšie týkajú chudnutia, cvičenia, stravovania či závislostí ako je fajčenie alebo alkohol. Veľa predsavzatí sa však viaže na zlepšenie finančnej situácie, kde chcú ľudia viac zarábať, šetriť alebo investovať. Sú však aj ľudia, ktorí sa chcú naučiť niečo nové. Tí, ktorí cítia dlh voči najbližším, sa zas chcú viac venovať rodine a priateľom.
Podľa Edity Pavúrovej zo Slovenskej asociácie koučov (SAKo) stoja za novoročnými predsavzatiami tri faktory. „Prvým je osobný faktor, snaha zlepšiť samého seba a to či už v osobnom alebo pracovnom živote. Druhý faktor je psychologický, akási snaha o získanie kontroly nad svojím životom a vytvorenie nových, pozitívnych návykov. No a nesmieme zabúdať ani na spoločenský faktor, či už je daný kultúrou alebo ide o pocit tlaku okolia. Práve ten môže vytvárať stres a byť príčinou neúspechu. Predsavzatia robíme kvôli sebe, nie kvôli iným.“
Koučka Pavúrová hovorí o štyroch základných podmienkach úspechu pri novoročných predsavzatiach:
- Realistické a jasne definované ciele
Príliš ambiciózne predsavzatia môžu byť demotivujúce. Ak ľudia zistia, že predsavzatie presahuje ich kapacitu alebo sa im nedarí naplniť ciele, prichádza sklamanie, frustrácia a nakoniec rezignácia. Predsavzatia by mali byť konkrétne a merateľné.
- Plán s míľnikmi a menšími krokmi
Je ťažké si udržať motiváciu a naplniť predsavzatie bez jasného plánu. Ten by mal byť rozdelený na menšie, dobre zvládnuteľné kroky s dostatočnými časovými rozostupmi.
- Pozitívny prístup
Spomínaná britská štúdia potvrdila, že lepšie výsledky dosiahli ľudia s pozitívnym prístupom a optimizmom.
- Podpora okolia
Rodina a priatelia sú pri predsavzatiach kľúčoví. Potrebujeme podporu, láskavosť, trpezlivosť a odhodlanie, aby sme sa pri prvých neúspechoch nevzdávali.
„Je rozdiel chcieť za mesiac schudnúť kilo a desať kíl. Je tiež rozdiel pracovať s akousi túžbou byť zdravší a túžbu pomenovať napríklad „zjem počas obeda misku zeleniny“. Dôležité je tiež pracovať s vlastnými chybami. Ak vynecháme jeden deň cvičenia, môžeme to považovať za zlyhanie, no vzdať sa pravdepodobne predčasné. Vidina perfektného procesu nás nesmie pripraviť o želaný výsledok,“ uzatvára Pavúrová.
Foto: Unsplash
-Tlačová správa-