Text: Michaela Kasanická
Takých ľudí je veľa. Robia svoj prácu s pocitom, že je dobre platená, no veľmi ich nebaví. Vlastne by chceli niečo lepšie, zaujímavejšie. Prácu, ktorá im nebude na príťaž, ale budú ju mať radi. Alebo sa už roky snažia dostať „vyššie“, no nedarí sa im – bez ohľadu na to, čo pre nich postup znamená. Pre niekoho lepšie ohodnotenie, pre iného viac voľného času.
Nechceme vás ani do jednej skupiny automaticky zaradiť. No ak sa do niektorej zaradíte sami, odporúčame vám prečítať si naše tipy na to, ako vniesť do svojej práce nové impulzy a profitovať z nich.
Neviažte sa len na svoju pracovnú náplň
Pracujete „len do výšky svojho platu“? Alebo sa striktne držíte svoje pracovnej náplne a úlohu, ktorá je mimo definície, odmietate urobiť? Možno robíte chybu. Nikto od vás nechce, aby ste v práci vysedávali do hlbokej noci, no to, že sa pustíte do úlohy, ktorú nepovažujete za svoju, sa vám v budúcnosti môže vyplatiť. Skúsenosti sú to, čo potrebujete, a čo si zamestnávatelia všímajú. Zmysluplné úlohy, ktoré urobíte navyše, vám neskôr môžu prihrať pár bodov k dobru.
Nepíšte neosobné, zdĺhavé a nudné e-maily
„Na základe zadaného pokynu generálneho riaditeľa vás s okamžitou platnosťou vyzývam k okamžitému vykonaniu zadanej úlohy týkajúcej sa zvýšenia hospodárskeho výsledku, ktorá bola prijatá a schválená všetkými členmi predstavenstva na rokovaní ohľadne finančného vývoja spoločnosti.“ Poznáte ten štýl? Ak sa chcete posunúť ďalej, prestaňte písať generické e-maily a ukážte trochu svoju osobnosť.
Dbajte na soft skills
Pojem, ktorý sa často objavuje v pracovných ponukách – najmä v tých, ktoré sú uvedené v angličtine. O čo vlastne ide? Soft skills, alebo, ak chcete, v doslovnom preklade „jemné zručnosti“, hovoria predovšetkým o štýle, akým pristupujeme k práci, o našej osobnosti, komunikácii s okolím, o vystupovaní. Dôležité sú najmä na pozíciách, v ktorých je častý a nutný kontakt s inými ľuďmi. Nie nedarmo sa hovorí, že nie je dôležité len to, čo povieme. Rozdiel a kvalita tkvejú aj v tom, akým spôsobom informáciu odovzdáme. Ten, kto má dobré vyjadrovacie schopnosti a dokáže svoje myšlienky jasne, zrozumiteľne a presvedčilo tlmočiť, má navrch. Rovnako je však dôležité vedieť správne dešifrovať komunikáciu druhej strany, a to nielen z vypovedaných slov, ale aj z tónu a sily reči, gestikulácie a mimiky. Vnímať svoje okolie, byť pozorný, načúvať, a zároveň byť vierohodným a „uveriteľným“ človekom – o tom sú v skratke soft skills. Pracujte na ich rozvoji.
Obliekajte sa tak, aby ste zapôsobili
Nemyslíme tým prehnané extravagantné oblečenie, ktoré všade upúta pozornosť. Prispôsobte svoje obliekanie situácii a prostrediu, v ktorom sa nachádzate, alebo do ktorého idete. Ak sa chystáte na pohovor, prispôsobte svoje oblečenie pracovnej úrovni aj firemnej filozofii. Pátrajte, pýtajte sa, skúste sa obliecť tak, aby ste sa trafili do predstavy vášho potenciálneho zamestnávateľa o tom, ako by mal vyzerať ideálny kandidát. Nepodľahnite však uniformite, snažte sa do oblečenia zakomponovať aj svoju osobitosť.
Neberte chyby ako zlyhanie…
…ale ako šancu zmeniť svoj prístup, objaviť nové cesty k riešeniu problémov, ako hnací motor, ktorý vás posunie opäť o niečo ďalej. Ľudia majú radi úprimnosť a snahu. Tým, že si reálnu chybu priznáte a ukážete svoju energiu a silu ju napraviť, budete v očiach svojich nadriadených vyššie, než keby ste sa vyhovárali a hľadali argumenty vo váš prospech.
Hovorte o tom, čo robíte
Mnohí ľudia sú často prehnane skromní a o tom, čomu sa venujú, veľmi nehovoria. Myslia si, že ich práca nie je ničím výnimočná, že v žiadnom ohľade nevynikajú nad ostatnými. Sú presvedčení o tom, že výkon nestojí za reč, alebo sa boja hodnotenia a súdov. Význam budovania vlastnej „značky“ je však obrovský. Prečo ľuďom neukázať, že okrem svojej práce sa vo voľnom čase venujete umeniu, študujete jazyky, vzdelávate sa, angažujete sa v dobrovoľníckej činnosti? Nikdy neviete, na koho v danom momente môžete natrafiť, a kto vaše úsilie ocení napríklad aj dobrou pracovnou ponukou.
Nebojte sa konfrontácie
Strach z toho, že by ste mali s niekým konfrontovať svoje postoje alebo sa obhájiť, môže byť na ceste za úspechom pomerne zásadnou prekážkou. Pochopiteľne, nikto zrejme mená rád výmeny názorov, no ak ich udržíte vo vecnej a asertívnej rovine a nepodľahnete emóciám, môžete z konfrontácie vyťažiť. Je dôležité si uvedomiť, že aj negatívna komunikácia a spätná väzba vás môže posúvať ďalej.
Foto: Pixabay