Odvážny, luxusný koncept z dielne Airbusu
Airbus, druhý najväčší výrobca lietadiel na svete poodhalil ako asi bude vyzerať luxusné cestovanie v oblakoch o dvadsať rokov. Na Farnsborough International Fairshow prezentoval grafický koncept moderného lietadla, ktoré by sa mohlo dostať do prevádzky už v roku 2030. Záležať bude najmä od rýchlosti vývoja technológií, ich výhod a charakteristík.
Experti z Airbusu v oblasti aerodynamiky, konštrukčných materiálov i motorového ústrojenstva prišli so zaujímavými dizajnérskymi nápadmi, ktoré by mali korešpondovať s potrebami, požiadavkami a v prvom rade očakávaniami potenciálnych klientov. Hlavnou pritoritou ostáva aj naďalej stopercentná bezpečnosť cestujúcich, nevyhnutná však musí byť aj ich celková spokojnosť.
Airbus predpovedá, že lietadlá budúcnosti budú v porovnaní so súčasnými vizuálne odlišné, modernejšie a esteticky vzhľadné. Futuristické stroje by mali byť technologicky mimoriadne inteligentné a vyspelé, z hľadiska konštrukcie superľahké, so špeciálne vykrojenými krídlami a so zabudovanou zadnou časťou v tvare písmena U. Novodobým lietadlám by v žiadnom prípade nemala byť cudzia eko-efektivita. Jej hlavnými prejavmi sú znížená palivová spotreba, signifikantné reštrikcie v oblasti emisií, menšia úroveň hluku a v neposlednom rade zvýšený komfort.
„Koncept lietadla Airbusu reprezentuje inžiniersky sen, ktorého podstatou je vystihnúť ako by mohla vyzerať letecká doprava v budúcnosti,“ uviedol Charles Champion, výkonný viceprezident spoločnosti Airbus pre oblasť vývoja. „V súčasnosti sa zo všetkých síl snažíme rozpínať našu predstavivosť. Pri premýšľaní častokrát zachádzame, až za hranice všednosti. Aktuálny projekt ale ešte stále nie je skutočnými lietadlom. Taktiež nedokážeme zaručiť, či všetky pôvodne nadizajnované technológie aj skutočne aplikujeme. Nevieme ani, či budú identické s tým, čo je možné vidieť na súčasných návrhoch.“
Airbus nedávno uskutočnil anketu, v ktorej sa zaujímal o názory a predstavy respondentov týkajúce sa leteckej dopravy. Pre ľudí do 35 rokov je okrem cien leteniek dôležitý enviromentálny aspekt. Pozitívnou správou pre nich teda môže byť, že v budúcnosti by mali byť lietadlá ekologickejšie, využívajúce alternatívne, „zelené“ zdroje energie ako napríklad solárne panely alebo technológie fuel cell. Odpovedajúci vo veku 55 rokov a vyššie pre zmenu dbajú na dĺžku trvania letu a požadovaný komfort. Anketa sa uskutočnila online a zapojených do nej bolo 2243 dospelých respondentov.
Zamestnanci Airbusu sa domnievajú, že v budúcnosti význam leteckej dopravy významne porastie. Svet sa stane veľkým, multikultúrnym vriacim kotlom a mnohí priatelia, či členovia rodín budú od seba na míle vzdialení. Bude teda výhodné zarezervovať si letenku, sadnúť si do luxusne zariadeného, komfortného lietadla a o niekoľko hodín byť na vytúženom mieste. Úroveň pohodlia by sa podľa slov predstaviteľov Airbusu mala v budúcnosti skutočne ešte vylepšiť. K slovu sa postupne dostanú tzv. radikálne interiéry s niektorými takmer až neuveriteľnými vymoženosťami. Spoločnosť Airbus už teraz hovorí o polohovateľných sedadlách vyhotovených z ekologicky nezávadných samočistiacich materiálov, alebo o špeciálnych stenách lietadla, ktoré sa stanú po stisnutí príslušného tlačidla dokonale priehľadnými, pričom ponúknu pasažierovi unikátny pohľad na okolitú krajinu. Hovorí sa dokonca aj holografických projekciách a vizuálnych dekoráciách, čo v praxi znamená, že cestujúci si bude môcť upraviť svoj priestor podľa vlastného vkusu, napríklad na pracovňu, spálňu alebo dokonca záhradu v štýle Zen. Tak nevšedné a zároveň luxusné by malo byť cestovanie lietadlom v budúcnosti.
Marcel Letko Photos: Airbus Press