Autentické príbehy, nadčasové témy

Príbeh so šťastným koncom

0

Vďaka zdravej cieľavedomosti, senzačným výkonom a neobyčajným schopnostiam získal renomé žiarivej hviezdy dostihového sveta. Obľúbený Talian s ostrým, miestami až odvážnym humorom, ale dokázal zaujať aj mimo dostihových dráh. Tragická letecká nehoda mohla jeho pôsobivý životný príbeh nepríjemne zdramatizovať.

Tí, ktorí sa pohybujú vo svete rýchlych koní alebo sa oň aspoň výraznejšie zaujímajú, už možno tušia, že nasledujúce riadky budú venované skvelému Lanfrancovi „Frankiemu“ Dettorimu, mimoriadne úspešnému mužovi, ktorý uzrel svetlo sveta pred 39. rokmi v Miláne. Jeho otec Gianfranco si vybudoval v Taliansku i na Sardínii povesť skvelého džokeja – šampióna, pripraveného popasovať sa s veľkými športovými výzvami. Matka vystupovala v cirkusových predstaveniach, v ktorých sa snažila zaujať divákov rozmanitými akrobatickými prvkami na koni. Je teda zrejmé, že Frankie zdedil lásku ku ušľachtilým koňom po rodičoch. Vo veku osem rokov dostal do daru poníka Palomino a odvtedy sa na ňom učil jazdiť. Svoje schopnosti neustále vylepšoval, najprv len každodenným polhodinovým, neskôr hodinovým večerným tréningom. Dettori pomerne skoro zistil, že „klasická“ škola nie je pre neho a v trinástich sa rozhodol štúdium prerušiť. Stal sa „chlapcom pracujúcim v stajni“ a „učňom – džokejom“. Svet koní Frankieho nesmierne zaujímal, túžil neustále napredovať, zdokonaľovať sa Kvôli vidine úspechu dokonca neváhal opustiť rodnú krajinu. Zamieril do Anglicka, kde si veľa sľuboval od spolupráce s trénerom Lucom Cumanim, pôsobiacom v slávnom Newmarkete. Cesta na ostrovy sa napokon vyplatila. V období nasledujúcich dvoch rokov už Frankie sedlal víťazné kone z Anglicka i Talianska a bol pripravený na ďalšie veľké veci.

V roku 1990 sa Dettori nachádzal ešte stále v tínedžerskom veku, no to mu vonkoncom nebránilo v stanovení vysokých cieľov. Jedným z nich bolo dosiahnutie rovnej stovky víťazstiev. V takom mladom veku sa čosi podobné podarilo len svetoznámemu britskému džokejovi Lesterovi Piggotovi. Triumfy postupne pribúdali a vo svete špičkových dostihov sa Frankie stal uznávaným pojmom.

Legendárnym sa stal časom aj Dettoriho jazdecký štýl, ktorý mal v konečnom dôsledku výrazný dopad na výkon koňa a dosahované výsledky. Vďaka Frankieho šikovnosti spočívajúcej v obratnej práci rúk, mohlo zviera jazdiť v úvodnej fáze dostihov uvoľnenejšie a s istými rezervami. To najlepšie prichádzalo postupne, s blížiacim sa záverom. Schému počiatočného „relaxu“ a neskôr zdrvujúceho finišu využíval Dettori niekoľko rokov, keď triumfoval na každom významnom podujatí s výnimkou Epsom Derby. Historické rekordy turfu prepisoval 28. septembra roku 1996 v Ascote, kde v jediný deň vyhral 7 dostihov, ktorých sa zúčastnil. Je vysoko nepravdepodobné, aby sa tento skvelý zápis podarilo v budúcnosti niekomu napodobniť, či ho dokonca prekonať.

Skvelý príbeh talianskeho džokeja mohol mať však tragický koniec. Dettori prežil leteckú haváriu počas odchodu z dostihov v Newmarkete, pri ktorej zahynul pilot. Frankie zo všetkého našťastie vyšiel len zo zraneným členkom a palcom. Už o dva mesiace nasledoval jeho návrat do sedla, zhodou okolností na dráhe nachádzajúcej sa len niekoľko yardov od miesta incidentu.

Pravdepodobne aj o tejto nepríjemnej leteckej skúsenosti sa je možné dočítať vo Frankieho biografii s názvom Frankie: the Autobiography of Frankie Dettori, ktorá bola publikovaná v roku 2004. Je zaujímavé, že nie je jedinou jeho knihou okupujúcou pulti predajní. Svetlo sveta uzrela aj zbierka Frankieho receptov „Frankie Dettori’s Italian Family Cookbook“. Obohatená je o rôzne tradičné talianske špeciality, ktoré si našli v srdci autora významné miesto. Dettori na nej spolupracoval so šéfkuchárom Marcom Pierrom Whiteom. Práve s ním vlastní sieť rodinných reštaurácií nesúcich jednoduchý názov „Frankie’s“. Nachádzajú sa v Londýne.

Marcel Letko                    Photos: France Galop, Marika Tapuska, Breeders Cup Press

www.frankiesitalianbarandgrill.com