Autentické príbehy, nadčasové témy

SR minulý rok dominovala v objeme investícií do nehnuteľností

- Reklama -

Prvenstvo si držíme aj v počte domácich investorov.

  • Objem investícií do nehnuteľností na Slovensku v roku 2022 zlomil rekord, medziročne sa investovalo o takmer 50 % viac (najväčší medziročný nárast spomedzi krajín V4)
  • Až 61 % z celkového objemu investícii bolo od domácich investorov, pribudlo aj viacero úplne nových investorov
  • Kancelárske nehnuteľnosti si ukrojili až 55 % z celkového investičného objemu, v porovnaní s minulými rokmi sa veľmi darilo aj maloobchodu s celkovým dosiahnutým objemom 350 miliónov eur (31 %)
  • Investície do logistických nehnuteľností predstavovali minulý rok 13 % z celkového objemu, avšak z hľadiska prenajatej plochy lámali rekordy
  • Odborníci spoločnosti CBRE odhadujú v roku 2023 mierny pokles celkového investičného objemu

Trh s nehnuteľnosťami, tak ako aj iné oblasti, zažíva už 3 roky turbulentné obdobie. Podľa aktuálnych dát globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE sa však slovenský realitný trh s neľahkými časmi popasoval solídne. Ukázala to aj jej najnovšia veľká správa „Real Estate Market Outlook 2023“.

CBRE odborníci už minulý rok predikovali, že celoročný objem investícií do nehnuteľností na Slovensku pokorí svoje historické maximum. A to aj napriek koronakríze, vojne na Ukrajine, vysokej inflácii, nárastu cien stavebných materiálov či energetickej kríze. Predikcie spoločnosti sa podľa aktuálnych meraní potvrdili. „Ukázalo sa, že realitný trh na Slovensku je rezistentný a pre investorov je stále príťažlivou destináciou. Na Slovensku sa v roku 2022 preinvestovalo rekordných 1,13 miliárd eur, čo je takmer o 50 % viac, ako v roku 2021,“ odhaľuje Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko. Dodal tiež, že v rámci krajín V4 zaznamenalo Slovensko najväčší medziročný nárast.

„Veľmi pozitívne je aj to, že práve Slovensko má, v porovnaní so susedmi, najvyšší objem domácich investícií. Minulý rok bolo na našom trhu zaznamenaných viac ako 40 transakcií. Za 17 % z celkového objemu investícii boli zodpovední investori, ktorí na Slovensku investovali vôbec po prvýkrát, pričom hodnota ich investícií dosiahla úroveň takmer 200 miliónov,“ pokračuje Procházka. Celkom 14 % z investičného objemu k nám prišlo z Česka a 9 % z Rakúska. Zvyšných 16 % pochádzalo od investorov z Veľkej Británie, USA, Nemecka a ďalších krajín.

Merania od CBRE odhalili aj to, aké slovenské kraje boli pre investorov najpríťažlivejšie. Ako je už zvykom, najviac sa preinvestovalo v rámci Bratislavského kraja, a to až 61 %. Nasledoval Košický kraj s celkovým objemom 13 %. Viac sa investovalo aj v Trnavskom kraji (7 %) a v Trenčianskom kraji (6 %).

  • NAJVIAC INVESTÍCIÍ PRITIAHLI KANCELÁRIE, VEĽMI SA DARILO AJ MALOOBCHODU

V roku 2022 sa darilo najviac kancelárskym nehnuteľnostiam. Na Slovensku si ukrojili až 55 % z celkového investičného objemu. Podľa CBRE aj tento fakt len potvrdzuje, že aj napriek častejšej práci na diaľku, sú kancelárie pre firmy naďalej veľmi dôležité. „Rastú však aj nároky zamestnancov, a teda firmy čoraz viac prehodnocujú ich kvalitu. Vo veľkej miere práve aj zaradením tzv. ESG agendy do svojich stratégií, na čo reagujú aj investori. Bratislava sa, podľa posledných meraní, umiestnila na popredných priečkach v rámci prieskumov zameraných na certifikovanú kancelársku plochu, pričom jej podiel predstavuje približne 45 %. Predpokladáme, že trend certifikácie kancelárskych priestorov bude pokračovať aj naďalej,“ vysvetľuje Silvia Bassadin, riaditeľka oddelenia ESG a udržateľnosti v spoločnosti CBRE Slovensko.

V porovnaní s predošlými rokmi sa však veľmi darilo aj maloobchodnému sektoru, kde sa objem investícií vyšplhal na 31 %. „Počas koronakrízy najviac trpel práve tento sektor. Aj tu sa však ukázalo, že aj napriek nárastu internetového predaja chceme stále vo veľkej miere nakupovať v kamenných prevádzkach. Na náš trh prišli, a aj naďalej prichádzajú, noví hráči a celkový objem investícií sa v tomto sektore vyšplhal na úroveň 350 miliónov eur,“ odhaľuje Tomáš Lörincz, riaditeľ oddelenia prenájmu obchodných priestorov v CBRE Slovensko.

Celkom 13 % z celkového objemu investícií patrilo sektoru logistiky a priemyslu. Aj napriek tomu, že investičný objem v porovnaní s minulými rokmi klesol, podľa CBRE bol z hľadiska prenajatej plochy rekordný. Celkovo sa v roku 2022 na Slovensku prenajalo takmer 720 000 m2, čo predstavuje medziročný nárast o 31 %. Najviac si ukrojil sektor 3PL poskytovateľov (26 %), zvyšok patril automobilovému sektoru (25 %), maloobchodnému sektoru (25 %) či výrobnému sektoru (12 %).

  • AKO VYZERAJÚ PREDIKCIE ODBORNÍKOV NA ROK 2023?

Minulý rok boli najsilnejšie práve prvé 3 kvartály. Posledný kvartál bol, z pohľadu objemu investícií, slabší a CBRE predikuje, že ich objem klesne aj tento rok. „Predpokladáme, že celkový objem investícií na Slovensku sa tento rok vyšplhá na úroveň 600 – 800 miliónov eur,“ odhaľuje Ľubor Procházka. Na svoje historické maximum by sa podľa neho mal dostať počet nových kancelárskych priestorov v rámci ich celkového objemu. „Takmer polovica týchto priestorov je už pred-prenajatá, pričom pomer aj naďalej rastie už počas výstavby nových administratívnych budov. Očakávame aj nárast nájomného, a to z dôvodu indexácie. Rásť budú aj úrokové náklady a výnosy“ dodáva.

  • ZMENY V STAVEBNOM ZÁKONE A ROZBEH NÁJOMNÉHO BÝVANIA

Tento rok nám bude do karát hrať aj rozbeh sektoru s nájomnými bytmi či zmeny v stavebnom zákone. Tie vstúpili do platnosti minulý rok. Tieto zmeny môžu byť podľa CBRE lákadlom aj pre ďalších investorov, keďže stavebný zákon sa u nás nemenil od roku 1976 a tieto zmeny radikálne skrátia čas investorov na získanie stavebných povolení v rámci všetkých druhov nehnuteľností. Počet schvaľovacích procesov sa v roku 2022 podarilo zredukovať z pôvodných 84 len na 17. „Zdá, že svoj vrchol dosiahla aj inflácia a aj napriek tomu, že vývoj energetickej krízy sa dá len ťažko predikovať, v úvode roka ceny energií poklesli. Aj napriek týmto zmenám k lepšiemu to však stále vyzerá na miernu recesiu a trh s nehnuteľnosťami je aktuálnou situáciou ovplyvnený. Nehnuteľnosti v Európe totiž zabrali až 40 % celkovej spotreby energií a vytvorili 36 % z celkového objemu skleníkových plynov. Realitný trh bude aj naďalej likvidný a spomínané aspekty ešte viac urýchlia trendy v oblasti energetickej úspory budov a ich udržateľnosti,“ uzatvára Jos Tromp, Global Head of Data Intelligence & Head of Continental Europe Research and Data Intelligence.

-tlačová správa-

Zdroj: NEUROPEA

Na ilustračnej snímke Bratislava, zdroj: Unsplash/Pavol Švantner

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -