Stará manufaktúra
Keramika dokáže „rozprávať“ príbehy. Niektoré sú moderné, plné technických zaujímavostí, iné vás prenesú do dávnych čias, keď ešte krása a umenie patrili na piedestál života. Taký je aj príbeh La Manufacture Nationale de Sévres.
Sévres je najvýznamnejším dedičstvom Madame de Pompadour, ktoré po sebe táto zaujímavá dáma zanechala. Okrem kvetov bola jej vášňou keramika a tak vo svojich komnatách rada zhromažďovala kolekcie rôznych porcelánových výrobkov. Takmer všetky sa však museli dovážať z Ďalekého východu, Indie, Japonska, Číny, alebo zo Saska. Madame de Pompadour si veľmi rýchlo uvedomila, že oveľa jednoduchšie ako utrácať financie na kolekcie porcelánu, by bolo zaviesť jeho výrobu. Tak vznikla továreň v St. Cloud a hlavne vo Vincennes.
Od začiatku svojej existencie v roku 1740, a neskôr aj priamo v Sévres od roku 1756, Manufacture Nationale de Sévres produkovala a distribuovala umelecké výrobky z keramiky. Plynutím rokov rástla a majstri jej odovzdávali z generácie na generáciu svoje skúsenosti, ktoré prekonali všetky historické pohyby. Tak, ako kedysi kráľ držal nad „manufaktúrou“ ochrannú ruku, aj dnes prevzal patronát nad dielňami štát.
Od roku 1986 člen Comité Colbert – spoločnosť Sévres spoľahlivo reprezentuje vysoké majstrovstvo v oblasti keramiky a francúzsku kreativitu. Účasť umelcov, ktorí sa mohli zúčastňovať na projektoch „manufaktúry“, posunula mnohé z jej výrobkov do umeleckých sfér. Sévres rozkvitá vďaka excelentnej kvalite materiálov, ktoré vznikajú v pôvodných historických priestoroch. Práve tu dochádza k zaujímavému striedaniu moderných prvkov s tradíciami.
V roku 1748 vstúpil do služieb „manufaktúry“ známy francúzsky umelec, maliar Francois Boucher. Toho priviedla do Sévres Madame de Pompadour, ktorej jej namaľoval portrét. Od tejto doby sa stali pozvania umelcov „firemnou“ tradíciou, čo výrazne zvýšilo kredit Manufacture Nationale de Sévres. Tak získali dielne na výrobu keramiky výrazný imidž a stali sa známe ako miesto umeleckých experimentov, netradičnej tvorby. Umenie prinieslo úžasné výsledky v podobe rôznych majstrovských kúskov.
Súčasný dizajn dnes zastupuje polovicu produkcie „manufaktúry“, zatiaľ čo druhá časť je venovaná špeciálne tradíciám. Zamestnáva 150 pracovníkov, z ktorých je 120 keramikárov. Tí pracujú v 27 dielňach a pokiaľ chceli získať miesto v „manufaktúre“, museli prejsť prísnym výberom – najskôr absolvovali vstupné skúšky a následne náročné tréningy priamo v dielňach.
Manufacture Nationale de Sévres každoročne vyrobí niekoľko tisíc kusov rôznych výrobkov z keramiky, zaujímavých dizajnérskych kreácií, ktoré sú dôležitým historický odkazom evidovaným v archívoch fabriky.
Najvýznamnejšie historické udalosti:
1740 – Vzniká prvá dielňa vo Vincennes, neďaleko Paríža pod patronátom kráľa Ľudovíta XV. a Madame de Pompadour.
1768 – Kľúčový dátum pre dielne v Sévres, pretože dvaja chemici – Pierre-Jpseph Macquer a Robert Millot objavili ložisko kaolínu blízko Limoges. V roku 1770 sa mohla začať nová zdokonalená produkcia.
V prvej polovici 20. storočia pripravila „manufaktúra“ množstvo majstrovských kúskov pre rôzne výstavy – 1900 – Svetová výstava v Paríži, 1925 – Výstava dekoratívneho umenia a 1937 – Medzinárodná výstava umenia a techniky.
Aj v súčasnosti sa dielňa zameriava na spoluprácu s novými umelcami, s cieľom priniesť do sveta keramiky viac kreativity.
Peter Fritz Photos: Wikimedia, Manufacture Nationale de Sévres.