Autentické príbehy, nadčasové témy

Tradičná horská architektúra? Chalúpka Borové pod lesom

- Reklama -

Poklad ukrytý na konci dediny. Srdcom chalúpky a zároveň i zdrojom príjemného sálavého tepla je tradičná kachľová pec – presne taká, akú kedysi mali naši starí rodičia. Bola obľúbeným miestom v dome, kuchyňu robila útulnejšiu a zohriať sa pri nej v zimných mesiacoch bol jednoduchý, ale pritom skvelý oddych po ťažkom dni na poli.

Chalupy, ktoré sú zasadené do krásnej prírody, sa tešia svojej popularite. A aj keď máme radi moderné technológie a nevieme si bez nich predstaviť súčasný život, tak raz za čas nám dobre padne nejaký ten únik z reality. Na Slovensku vyrastajú krásne zariadenia či už útulné dreveničky, chaty, chalúpky, zruby, ale aj rodinné penzióny a mnohé ďalšie prevádzky. Na druhej strane je príjemné sledovať, ako sa mnohé z nich snažia prispôsobiť lokálnej architektúre.

Krásne zariadená luxusná chata s nádherným výhľadom a moderným vybavením.

Dlhé večery priam volajú po tom, aby ste si zahrali partičku kariet, zohriali sa pri horúcom víne a rozhorúčenej peci, vychutnali si dobrú a najmä pomalú večeru. Cez pracovný týždeň je takáto idylka takmer nemožná, treba stihnúť domáce úlohy s deťmi, niečo nakúpiť, medzitým upratať a ešte sa aj venovať celej rodine. Toto obdobie by sme si však mali užiť – nezabúdať na to, aký dôležitý je relax, jednoducho spomaliť a rozjímať. Veď tie starosti môžu chvíľku aj počkať, ale zážitky…tie nepočkajú!

Dokonalý výhľad

„Na samote u lesa“…

Chalúpky ako vystrihnuté z rozprávky sú presne to pravé (nielen) počas zimnej sezóny. Vrátiť sa v čase, zaspomínať si na históriu a zažiť na vlastnej koži, ako sa bývalo v tradičných slovenských dreveniciach môžete v jednom z tých najmalebnejších kútov Slovenska.

A kde nájdete tento poklad? Chalúpka Borové na konci dedinky Malé Borové leží na rozhraní Liptova a Oravy v tesnej blízkosti Národného parku Západné Tatry-Roháče. Pohodlne ubytuje maximálne osem ľudí v štyroch izbách. Majiteľom záležalo na tom, aby vybudovali zdravé bývanie v zdravom prostredí so zachovaním tradičnej horskej architektúry. A môžeme len potvrdiť, že sa to podarilo! Výhradne prírodné materiály dodávajú chalúpke ten správny šmrnc. Základ tvorí zrubová konštrukcia z masívnych smrekových trámov, strecha je pokrytá dubovým šindľom a ako izolácia poslúžila ovčia vlna a konope. V zime vynikajúco poslúži veľká červená kachlová pec – tá je podľa majiteľov srdcom chalupy.

„Kvalitu vnútorného prostredia zdokonaľujú hlinené omietky, kaseinové farby a prírodné oleje, ktoré zabezpečujú ideálnu vlhkosť a ekologickú nezávadnosť.“

Veľmi príjemne pôsobia aj tri kúpeľne, vkusne zariadené a s čistým dizajnom. Všetko tu má svoje miesto, vkusne zvolené farby a materiály tak spolu vytvárajú ten správny celok. Vybrať si môžete aj to, či si doprajete rýchlu sprchu alebo dlhú a najmä príjemne horúcu vaňu. Je tu totiž oboje.

Všimli sme si

  • Základ tvorí tradičná zrubová konštrukcia z masívnych smrekových trámov.
  • Strechu pokrýva dubový šindeľ.
  • Ako izoláciu použili ovčiu vlnu a konope, ktorá umožňuje stavbe dýchať.
  • Vykurovanie objektu zabezpečuje tradičná kachľová pec, ktorá je srdcom chalupy a zdrojom príjemného sálavého tepla.

Kuchyňa, kde sa vám bude chcieť variť…s láskou

Priestranná a plne vybavená kuchyňa už len čaká, kedy sa stane centrom diania – a vďaka otvorenému priestoru môžete variť a stále byť v kontakte s ostatnými. Navyše ich pokojne zapojte do prípravy chutného obeda či večere a úlohy si spravodlivo podeľte. Jeden mieša, druhý čistí zeleninu, deti ochutnávajú napečené dobroty a na všetko dohliada hlava rodiny – tú si už domyslite…A aj keď si najskôr poviete, že ste na dovolenke a žiadny relax pri hrncoch sa vám nežiada – určite neodoláte. A urobíte dobre, takto ste si totiž pri varení určite ešte neoddýchli.

A nebojte sa, ak potrebujete na varenie svoj priestor. Stále ho môžete mať a deti či nedočkavý manžel, ktorý nazerá pod pokrievku a snaží sa zistiť, čo to tak rozvoniava, vám nebudú prekážať. Kuchyňa je vzdušná, rovnako ako celá dolná časť chalúpky a poskytujú toľko priestoru, koľko je treba. 

Rovnaký komfort nájdete však aj v komfortných izbách, ktoré na prvý pohľad vítajú hostí svojou čistotou a útulnosťou. Pohodlné postele zaručia, že sa na druhý deň zobudíte svieži a oddýchnutý. Už len keby vám niekto pripravil tie raňajky do postele. Čo poviete?

Na zážitky by vám nestačil ani týždeň

A čo sa tu dá robiť? Keď povieme všetko, nebude sa vám to chcieť veriť. Ale je to tak. Nemusíte nič a môžete všetko – každý podľa vlastného gusta. Plne vybavená chalúpka ponúka také útočisko, že nemusíte vyrážať nikam. Veľkorysá terasa volá po tom, aby ste tu strávili aspoň pár hodín a len tak si vychutnávali čerstvý vzduch, výhľady a absolútne ticho. A aj keď už je vonku chladno, ak budete mať šťastie a vykukne spoza oblakov aj slnko, tak chvíľku tu vydržíte – ten výhľad totiž stojí jednoznačne za to.

Ale ak sa ste neposedný typ, tak po raňajkách sa môžete vybrať na dlhé túry. Z postele vás už pravdepodobne skoro ráno vytiahne hneď niekoľko lákadiel – či už prírodné krásy, alebo turistické chodníčky. Ak nie ste práve v tej najlepšej fyzickej forme, určite sa vyberte na nenáročné prechádzky po okolí. 

Zasnežená rozprávka a okolie, ktoré láka na romantickú prechádzku

Turistika? Najskôr pohyb, potom oddych…

Veľmi obľúbenou trasou je Kvačianska dolina a jej náučný chodník. Takýto výlet vám bude trvať približne päť hodín a výhodou je, že čo sa týka náročnosti, tak sa sem môžu vybrať aj rodičia s malými deťmi či dôchodcovia. Trasu zvládne každý. V Kvačianskej doline si nenechajte ujsť dva vodné mlyny Horný mlyn – gejdošovský a Dolný mlyn – brunčiakovský. Oba sú súčasťou núčučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina. Stačí len sledovať turistické značky a dorazíte na správne miesto.

Ráztocká dolina je vetvou tej Kvačianskej – je síce kratšia, ale o to pôsobivejšia. Nájdete tu očarujúci vodopád v kamennej tiesňave. Padá z výšky približne osem metrov a v lete býva i dosť obrastený zeleňou. Keď sa sem vyberiete v zime, môžete ho vidieť v podobe ľadovej kaskády.

Zaujímavou zastávkou môže byť netradičná turistická rozhľadňa v dedinke Veľké Borové a budete odtiaľ vidieť Roháče, Chočské vrchy, Skorušinské vrchy a Oravskú pahorkatinu. Ruinu továrenskej haly železiarne z roku 1836 známu ako Františkova huta (domáci tomu hovoria jednoducho len Hámor) zas nájdete na kraji obce Podbiel. Určite si urobte fotografiu, toto miesto má v sebe svojské čaro.

Turistických a aj tých cyklistických trás je tu množstvo, ťažko ich snáď  porátať. Ak chcete stráviť deň aktívne, vyberte sa napríklad  na Sivý vrch, Bielsku skalu, choďte do Prosieckej doliny. Príjemná atmosféra Čerenovej skaly, ale aj skalnatého vrchu Pravnáč a, samozrejme, Brestová, vás tiež očarí.

Tento región ponúka veľa možností aj v rámci histórie a pamiatok  – sakrálna pamiatka Tajomný kostol na Orave,  pôvodná ľudová architektúra Bobrova raľa, Bresovská jaskyňa, Gotický drevený kostol v Tvrdošíne, ale i Stredovekú Dedinu Sokoliarov v Oravskom Podzámku. A takto by sme mohli pokračovať ďalej.

V zime svahy, v lete voda

V lete je tu možnosti na pohybové aktivity skutočne neúrekom, môžete si tu napríklad vybehnúť na kone. Ak milujete adrenalín, tak sa pripravte na atrakcie – vyskúšajte, aký je to pocit, ak by ste sa rozhodli skočiť z lietdla, v skutočnosti to však nemusíte. Stačí vám vyskúšať voľný pád v Hurricane Factory.  Môžete si zalietať na motorovom rogale nad Oravou. A čo tak trosku adrenalínu na Liptovskej Mare? MaraFUN, Katamarány plné zážitkov, vyhliadková plavba Loďou Mária a mnohé iné.

No a v zime máte na výber z niekoľkých lyžiarskych stredísk – Roháče, Nižná, Zuberec, Racibor? Stačí si len vybrať.

Pripravila Martina Baumann

Zdroj fotografií: Amazing Places

POZRITE SI AJ ZVYŠNÉ FOTOGRAFIE:

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -