Jar a leto (prvé menované ročné obdobie sa vplyvom otepľovania akosi stráca) sú ideálne obdobia na to, aby sme si z prechádzky v prírode priniesli domov liečivé poklady. Púpava, žihľava, agát, baza, šalvia, ale aj divoko rastúca mäta či medovka, ktorú rovnako môžete nájsť voľne v prírode, i keď v tomto prípade bude pátranie po nej možno náročnejšie. No hľadanie a zber rastliniek sa vám bohato vyplatí – nepoznáme nič upokojujúcejšie a jednoduchšie, než si z vlastnoručne nazbieraných byliniek pripraviť fantastické voňavé sirupy. Liečivé. Bylinky (ktoré často považujeme za burinu) majú pri správnom použití blahodarné zdravotné účinky, mnohé pôsobia protizápalovo, uvoľňujú hlieny, liečia ženské choroby, pomáhajú pri prechladnutí a okrem toho vo forme sirupov aj výborne chutia. Oceníte ich v lete pri príprave osviežujúcich limonád, ale aj v zime, keď ich môžete v malom množstve použiť napríklad do čaju. Tak poďme na to.
Osviežujúci medovkový sirup
Medovka lekárska má jemnú citrónovú arómu a po stáročia sa využíva ako liek, ale aj ochucovadlo v kuchyni. Zbierať ju môžeme počas celej sezóny, no najlepšia je ešte pred tým, ako stihne zakvitnúť. Ak ste si ju zasadili v záhrade, môžete sa tešiť na to, že medovka sa krásne rozrastie, často vytvára veľké zhluky a dosahuje až 60 centimetrov. Vďaka tomu, že je odolná, sa jej darí takmer všade. Na sirup budete potrebovať:
- 20 vyšších stoniek medovky
- 1 liter prevarenej vody
- 10 g kyseliny citrónovej
- 0,5 kg kryštálového cukru
Začnite tým, že medovku umyjete čistou vodou. Lístky natrhajte na menšie kúsky a vložte ich do hrnca; stonky môžete nastrihať nožnicami. Medovku zalejte prevarenou vychladnutou vodou, zakryte a nechajte 48 hodín lúhovať na chladnom mieste. Po dvoch dňoch pridajte cukor, kyselinu citrónovú a pár minú povarte (ak chcete zachovať čo najviac účinných látok, nemusíte sirup nechať prejsť varom, stačí zahriať na vyššiu teplotu). Sirup nalejte do fľaše (ak ste ho robili z dvojitej dávky, môžete použiť zaváraninové poháre), otočte dnom hore a nechajte vychladnúť.
Bazový sirup s chuťou detstva
Horúce letné dni strávené u babičky na dedine, bezstarostnosť, smiech a radosť. To všetko si predstavím, keď pijem osviežujúcu limonádu z bazového sirupu, ktorému sa dnešné moderné sirupy vyrovnávajú len ťažko. Z voňavých kvetov bazy čiernej si ho môžete jednoducho pripraviť u seba doma:
- 30 kvetov bazy čiernej
- 2 litre prevarenej vody
- 2 kg kryštálového cukru
- 30 g kyseliny citrónovej
- 2 citróny
Na kvety bazy sa vyberte v slnečný deň, a najmä nie po daždi. Dôležité totiž je, aby kvety mali veľa aromatického peľu, ktorý dážď zmýva. Najlepšie je tiež kvety netrhať, ale strihať, aby ste peľ zbytočne nevytriasali. Keďže kvety nebudeme ani umývať (kvôli peľu), choďte si ich nazbierať niekam do prírody, nie k ceste alebo uprostred mesta. Doma už len kvety dajte do hrnca, zalejte vodou, pridajte dobre umytý a na kolieska nakrájaný citrón a nechajte na chladnejšom mieste zakryté lúhovať 48 hodín. Po uplynutí tejto doby kvety poriadne vyžmýkajte, aby ste z nich dostali čo najviac arómy, vodu prelejte cez sitko, pridajte do nej cukor, kyselinu citrónovú a priveďte k varu. Ak chcete mat sirup hustejší, je potrebné ho na nízkej teplote dlhú dobu variť, aby sa z neho odparila voda, no tým zasa zničíte množstvo užitočných a zdravých látok a vitamínov. Preto odporúčame tento krok vynechať. Hotový sirup nalejte do vysterilizovaných pohárov, otočte hore dnom a nechajte vychladnúť. Hotovo!
Žihľavový sirup ako od babičky
Žihľava patrí k prvým jarným bylinkám a ľahko dostupná je po väčšinu roka. Často prehliadaná, všedná, považovaná za nepríjemnú burinu – na druhej strane extrémne liečivá a užitočná. Tento prírodný poklad čistí krv, lieči obličky, pomáha pri alergiách, bojuje proti bolesti hlavy a vďaka obsahu železa priaznivo vplýva na tvorbu červených krviniek. S naším receptom si liečivé účinky žihľavy môžete vychutnať nielen vo forme chutného čaju (pár lístkov žihľavy zalejete vriacou vodou, pridáte citrón a med), ale aj ako výbornú limonádu pripravenú zo sirupu:
- 30 rastliniek mladej žihľavy
- 2 litre prevarenej vody
- 1,5 kg kryštálového cukru
- 30 g kyseliny citrónovej
Na sirup je najlepšia mladá žihľava, ktorá je plná energie. Zbierajte ju ďaleko od cesty, aby nebola znečistená, a nezabudnite na rukavice, aby ste neskončili s rukami plnými červených fliačikov. Nazbieranú žihľavu umyte v studenej vode, nastrihajte nadrobno a zalejte ju prevarenou vodou. Nechajte odstáť aspoň 24 hodín, pridajte cukor, kyselinu citrónovú a krátko povarte. Výsledný sirup bude mať zemitú, tmavozelenú farbu, táto farba je však správna a nemusíte sa ničoho báť. Žiarivú zelenú dostanete len v obchode, kde sa na vylepšenie farby pridávajú ďalšie prísady. Sirup nalejte do sterilizovaných pohárov, zavrite, a rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch nechajte vyhladnúť otočené hore dnom.
Púpavový sirup
Zlato vo fľaši. Keď nebolo peňazí, zo žiarivých žltých kvietkov púpavy naše staré mamy varili dokonca aj med. My až tak ďaleko nepôjdeme a urobíme sirup, ktorý nám bude aj v zime pripomínať horúce slnečné leto. Nachystajte si:
- cca 200 kvetov púpavy
- 1,5 litra vody
- 1,5 kg kryštálového cukru
- 4 citróny
- 1 pomaranč
Podobne ako v prípade bazy, kvety púpavy by ste pri príprave sirupu nemali umývať, preto ich zbierajte tam, kde vzduch nie je znečistený smogom a prachom. Kvety zalejte horúcou vodou, pridajte na koliesko nakrájaný citrón a nechajte lúhovať 48 hodín. Potom sceďte, kvety poriadne vyžmýkajte, aby ste neprišli o arómu a prospešné látky, pridajte šťavu z jedného pomaranča a troch citrónov, cukor a povarte. V prípade, že máte radi sviežejší sirup, môžete pridať ešte trochu kyseliny citrónovej, záleží od vašej chuti. Ešte horúce nalejte do fliaš, otočte hore dnom a nechajte sirup vychladnúť.
Foto: Pixabay