Vianočné sviatky významne zaťažujú rodinný rozpočet. Tento rok plánujú slovenské domácnosti minúť počas sviatkov v priemere 537 eur. Po minuloročnom rekordnom zdražovaní a inflácii, kedy náklady na vianočné sviatky narástli medziročne až o dvadsať percent, nás vyjdú prípravy na Vianoce približne rovnako ako vlani. Viac si priplatíme za potraviny.
Ako sa slovenské rodiny pripravujú na tohtoročné Vianoce? Koľko ich bude stáť príprava, pečenie a akými darčekmi potešia blízkych? Aj na tieto otázky priniesol odpovede vianočný reprezentatívny prieskum spoločnosti PARTNERS GROUP SK a agentúry FOCUS, ktorý bol realizovaný tretí novembrový týždeň 2023.
Čo si nájdeme pod stromčekom?
„Slováci plánujú najčastejšie obdarovať svojich blízkych najmä oblečením a kozmetikou. Tak tvrdí takmer tretina opýtaných. V poradí na treťom mieste dáme pod stromček finančnú hotovosť, potvrdila to pätina opýtaných. Finančná hotovosť ako darček oproti minulému roku poskočila z piateho na tretie miesto. Prvú päťku darčekov uzatvárajú knihy a hračky,“ prezrádza detaily prieskumu Martin Slosiarik, sociológ agentúry Focus.
Zdá sa, že muži sú trošku praktickejší, najčastejšie kupujú ako darček spomínanú kozmetiku, oblečenie a dávajú hotovosť pod stromček. Ženy pred peniazmi ako darčekom radšej zabalia hračky a knihy. Pätina (20 %) Slovákov mesiac pred Vianocami zatiaľ nevie, čo dá pod stromček, z toho menšia časť (7%) tvrdí, že nebude nakupovať žiadne darčeky.
Polovica opýtaných (51%) bude nakupovať darčeky v klasických obchodoch. Cez online obchody tak plánuje urobiť štvrtina opýtaných (26%). Kým v klasických obchodoch plánujú nakupovať vekovo všetky skupiny opýtaných, online shopping budú preferovať ľudia hlavne do 45 rokov.
Koľko minieme na darčeky?
Na Vianoce plánujú minúť Slováci tento rok v priemere 216 eur, čo je približne rovnaká suma ako minulý rok, kedy sme plánovali minúť v priemere 211 eur. „Ak sa však na odpovede pozrieme z pohľadu čistého mesačného príjmu domácností, vidíme v sume plánovanej na nákup darčekov významný rozdiel. Kým domácnosti s čistým príjmom do 800 eur nakúpia darčeky v priemere za 97 eur, domácnosti s čistým príjmom viac ako 2 000 eur plánujú minúť trojnásobne viac, v priemere 297 eur. Necelá desatina (8 %) opýtaných neplánuje minúť na darčeky ani euro,“ spresňuje Martin Slosiarik.
KOĽKO NÁS BUDÚ STÁŤ VIANOCE?
Náklady na darčeky tvoria približne 40 % z celkových nákladov, s ktorými treba na sviatky počítať. „S nemalými nákladmi, približne 320 eur, musia domácnosti rátať aj pri nákupe potravín na sviatočný stôl, na pečenie koláčov, ako aj na vianočnú výzdobu a stromček. Celkový účet za tohtoročné Vianoce sa tak môže vyšplhať až na 537 eur. Ten sa môže navýšiť ešte o cestovné náklady, ak pôjdeme cez sviatky za rodinou,“ hovorí odborníčka na osobné financie Linda Valentín zo spoločnosti Partners a dodáva: „Tento rok sa ukazuje, že celkové náklady na Vianoce by nás mohli vyjsť približne rovnako ako minulý rok, mierne vyššie o približne 2 %. Priplatíme si viac na potraviny, v priemere približne o 5 % oproti minulému roku, ušetríme na vianočnej výzdobe, približne 4 % menej.“
Začína sa advent
Ako finančne zvládnuť prípravu na Vianoce?
V nedeľu začína štvortýždňový advent, obdobie očakávania a príprav na Vianoce. Je spojený so snahou byť štedrý, dopriať si viac, urobiť radosť, splniť vianočné želania a očakávania. Obdobie, ktoré výrazne jednorazovo zaťažuje rodinný rozpočet, je náročné na financie a niektorí ľudia robia chyby, ktoré môžu mať negatívny dopad na celkový domáci rozpočet. Odborníci na financie z PARTNERS a FINANČNÉHO KOMPASU preto pripravili Finančný adventný kalendár, ktorý zábavným, ale zároveň edukačným spôsobom môže pomôcť každému lepšie riadiť svoje financie počas sviatočného obdobia.
Podľa prieskumu viac ako polovica Slovákov (56 %) tvrdí, že Vianoce sú vždy veľkým finančným zásahom do rodinného rozpočtu a že by si mali vopred stanoviť maximálnu sumu, koľko minúť na darčeky. Prvý adventný finančný týždeň preto zastrešuje rady práve v tejto oblasti. Urobte si zoznam darčekov a vianočný rozpočet, ktorý si môžete dovoliť, tak znie hlavné odporúčanie, ktoré odborníčka na osobné financie z PARTNERS Linda Valentín rozmieňa na drobné finančné rady počas tohto týždňa: „Ako prvé si spočítajte, aké máte príjmy a aké výdavky vás čakajú. Pripravte si následne nielen zoznam darčekov s cenami, ale aj zoznam všetkých nákupov súvisiacich so sviatkami. Skúste si tiež urobiť prehľad zliav, porovnávajte ceny darčekov, prípadne porozmýšľajte, či niektoré darček nebude lepšie kúpiť po sviatkoch vo výpredaji. Z výplaty, ktorá vám príde, si hneď odložte bokom 10 % a zároveň si vyčleňte maximálnu sumu, ktorú plánujete minúť na darčeky a Vianoce. Myslite tiež na možné nečakané náklady počas sviatkov, ako aj na cestovnými nákladmi.“
Slováci dlhodobo v prieskumoch pre PARTNERS tvrdia, že nechcú Vianoce na dlh. I napriek tomu takmer pätina opýtaných v aktuálnom vianočnom prieskume by nemala problém peniaze si požičať, aby urobili radosť darčekom. Druhý adventný finančný týždeň preto upozorňuje -vyhnite sa vianočným finančným pasciam. „Mylne si častokrát myslíme, že zadlžiť sa vieme iba cez úver. Číha však na nás množstvo ďalších finančných pascí, ktoré nás zbytočne zadlžujú cez rôzne bankové produkty. Pozor treba dávať najmä pri poplatkoch a úrokových sadzbách. Pri spotrebných úveroch zaplatíme za darček v priemere o 9 % viac kvôli úrokom. Pri nebankovkách začínajú úroky vysoko, približne od 20 %. Nemenej preplatíme pri povolenom prečerpaní alebo pri kreditnej karte, ak nevrátime peniaze späť v termíne. Najvyšší úrok pri povolenom prečerpaní je 19,9 % a najdrahšia kreditná karta má úrokovú sadzbu až 24,9 %. Darček by sa vám tak predražil až o štvrtinu,“ vysvetľuje a žiada ľudí o obozretnosť Matej Dobiš, analytik z portálu Finančný kompas. Zároveň dodáva, že počas sviatkov je zvýšený počet podvodov, preto je pri nákupe online dôležité preveriť si cenu na rôznych weboch, overiť si pravosť webu, čítať obchodné podmienky a cez vyhľadávače si zistiť referencie na e-shop. Pozor aj na podvodné maily a sms.
Tretí finančný adventný týždeň radí, pripravte sa na sviatky, ale nezabudnite ani na budúci rok. „Strážte si týždeň pred Vianocami dodržiavanie vianočného rozpočtu. Držte si stále dostatočnú finančnú rezervu na výdavky aj po Vianociach,“ spresňuje Linda Valentín. Odporúča polovicu vianočnej odmeny odložiť a tiež upratať si na konci roka finančné dokumenty. Nepodľahnite emocionálnym nákupom v posledné dni. Myslite zároveň na budúcnosť, dajte si pod stromček dlhodobú investíciu na splnenie svojho sna.“ Buďte na seba a druhých láskaví. Pochváľte sa za svoje dobré finančné návyky a prispejte na charitatívne dary ľuďom v núdzi.
ŠTVRTÁ ADVENTNÁ NEDEĽA SPADÁ PRIAMO NA VIANOCE.
-Tlačová správa-
Foto: Unsplash