Autentické príbehy, nadčasové témy

Výnimočná výstava FANTASTIC 5 v Bratislave

- Reklama -

Predstavíme vám piatich umelcov, ktorých tvorbu si môžete tieto dni pozrieť aj v bratislavskej galérii T & AC Gallery na Zámockej 22.

Umelcov Karolinu Koblen, Honzu Maňasku, Jirku Primasa, Romana Nováka a Romana Lazara spája pražské umelecké prostredie, kde sa všetci zoznámili, najmä kultová umelecká krčma Kafe Kamzík, kde mali všetci spomínaní samostatné výstavy a kde sa všetci pravidelne stretávajú. Všetci, okrem Romana Lazara žijú a tvoria v Prahe, niektorí majú spoločný ateliér a niektorí aj spoločné výstavy. Takúto spoločnú výstavu celej skupiny však zorganizovali prvýkrát práve tu – v Bratislave.

Fantastic 5 nie je homogénna skupina umelcov s tvorivým alebo esteticko-filozofickým programom. Spája ich skôr priateľstvo, i keď Roman Lazar a Roman Novák patria medzi významných predstaviteľov Outsider artu a zúčastňujú sa aj spoločných výstav Art Brut umenia. Naproti tomu, Honza Maňaska je lyrický fotograf prekrásne štylizovaných ateliérových fotografií, Karolína Koblen je etablovanou súčasťou novej ženskej vlny Českej maľby a fotograf Jirka Primas zase notoricky známy a uznávaný dokumentarista pražského umeleckého sveta.

FANTASTIC 5 a ich život

Karolína Koblen (1988)

Študovala v Plzni, žije v Prahe a venuje sa maľbe (a trochu fotografií a digitálnej kresbe). Tematicky sa venuje predovšetkým psychológii identity a spomienok, často v kontexte vlastnej existencie verzus identite na internete. Používa motívy selfie filtrov z rôznych aplikácií, stock obrázkov alebo maľuje predmety vystavené na internetových bazároch. Kombinuje realistickú maľbu s pop artovou štylizáciou. Niektoré maľby reagujú na čierne svetlo, iné sú maľované v negatíve a až keď sa pozriete cez negatívny instagramový filter, uvidíte realistickú maľbu.

Roman Novák (1973)

Žije a tvorí v Prahe Významným míľnikom jeho tvorby, je stretnutie s výtvarníkom Michalom Singerom a jeho tvorbou. Jeho veľkým povzbudením bolo vyjadrenie Michala k jeho prácam. Vyjadril sa, že niektoré sú podarené a rozhodne by sa mal ďalej rozvíjať. V súčasnej dobe pracuje v dvoch odlišných a na sebe nezávislých formách. V jednej ide o maľbu čisto náhodnú bez akýchkoľvek vízií a predstáv, kedy obraz vzniká samočinne. De facto spontánne. Rovnako spontánne maľbu končí ako ju začína. Výsledkom je potom dielo chaosu a spleti neusporiadaných myšlienok, ktoré prostredníctvom maľby mimovoľne prenáša do vonkajšieho sveta. Druhá forma je o príprave rastra, ktorý tvorí základ či podklad budúceho obrazu. V týchto rastroch vyhľadáva konkrétne tvary, ktoré následne spája do celkov, ktoré vo výsledku môžu pôsobiť úplne absurdne. Aj toto sa deje bez akéhokoľvek vopred zamýšľaného zámeru, cieľa. Jednotlivé rastre a vzťahy na nich či v nich vytvárané, sú dielom jeho momentálnej predstavivosti. Tento druh tvorby ho napĺňa, ale je pravdou, že postupom vývoja diela sa dostáva do stresových situácií vyvolávajúcich v ňom pocit úzkosti, obavy… Prax Romana Nováka sa vymyká bežným vzorcom, nepracuje súvisle, úplne náhodne vyberá materiál, volí techniku, farby. Jeho tvorba prakticky nie je limitovaná, pracuje v podstate so všetkým, čo je k dispozícii. Takto pristupuje k tvorbe objektov, ktoré v zásade tvorí z materiálov, ktoré mnohokrát unikajú pozornosti väčšine z nás. A čo tvorí portfólio Romana Nováka? Zvyškové drevo, kusy starých látok, tlačoviny, drôty, kostrové ostatky zvierat, sklo… Dalo by sa o  ňom povedať, že tvorí z chaosu momentálnych myšlienok…

Jiři Primas (1963)

S fotografiou sa stretol snáď ako každý malý chlapec cez „domáci“ fotoaparát. V jeho rodine nebol žiadny fotograf, od ktorého by mohol získať skúsenosti, ako zaobchádzať s prístrojom, ako vôbec fotiť. Prežil aj obdobie Zamatovej revolúcie. Zachytil snímky na uliciach, atmosféru v Národnom divadle (tu pracoval ako technik). Fotografia je jeho koníčkom. Posledných dvadsať rokov zameral svoje fotografie úplne inam ako v začiatkoch. Dokumentuje ľudí na uliciach, významných autorov na kultúrnych akciách a všade v prostredí, ktoré je pre nich prirodzené alebo niečím zaujímavé. Fotografie dnes robí výhradne na digitálnu techniku ​​a len výnimočne siahne ešte po Nikone F100. Výhradne čiernobiele fotografie spracováva v kalendároch alebo veľkoformátových tlačiach. V súčasnej dobe pripravuje vydanie fotografickej publikácie. Podieľa sa ako kurátor na organizovaní autorských i spoločných výstav.

Jan Maňaska (1959)

Už takmer 45 rokov sú jeho koníčkom fotografie. Začínal fotením akcií školských, neskôr firemných, občas si odfotil krajinku, zvieratko, kvetinku, architektúru, jednoducho to, čo stretol a páčilo sa mu. To až zhruba do roku 2007, kedy skúsil nafotiť prvý akt. Tato téma ho úplne pohltila. Odvtedy sa v nej snaží zdokonaľovať. Fotografoval analógovými prístrojmi značiek Pionier, Flexaret, Praktica, Zenit, Canon, digitálnym Olympusom, až definitívne zakotvil u značky Canon, s ktorým fotí dodnes. Prešiel procesom vyvolávania filmov, aj čiernobielych a farebných fotografií. Je členom fotoklubu PCW, ČFFU (česká federace fotografického umění).

Roman Lazar (1966)

Narodil sa v Dunajskej Strede. V rokoch 1985 – 1990 študoval na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty v Nitre u doc. Jozefa Trepáča. Od ukončenia školy až do roku 2009 pracoval a tvoril vo sfére reklamy, ako kreatívny riaditeľ a riaditeľ reklamnej agentúry, ktorú sám založil. Bol členom prezídia Klubu reklamných agentúr a dodnes je členom Art Directors Clubu, združenia najvýznamnejších reklamných tvorcov Slovenska. Aktívne sa venoval grafickému dizajnu a ilustrácií, neskôr televíznej a filmovej produkcii a od roku 2013 sa venuje voľnej tvorbe, predovšetkým maľbe. Maľuje akrylom na plátno, sololit, či lisovaný kartón, často pridáva ďalšie techniky, zväčša mastný pastel, fixky, či perokresbu, alebo pracuje technikou koláže. V jeho obrazoch sa objavujú odkazy na známe udalosti, na výtvarné osobnosti, postavy z pop-kultúry, ale i politiky a často  aj odvážne scény z nočného života. Svoje diela predstavil na viacerých samostatných výstavách doma i v zahraničí. Žije striedavo v Bratislave a vo Vietname, kde je majiteľom baru.

Výstavu si FANTASTIC 5 si môžete pozrieť od 15. mája 2024 v bratislavskej T & AC Gallery na Zámockej 22. Výstava potrvá do 8. júna.

„Každý z týchto umelcov je úplne iný a práve to dodáva tejto výstave na atraktivite. Niektorí  z nich vystavujú na Slovensku prvýkrát a niektoré diela majú práve na tejto spoločnej výstave premiéru. Treba na záver poďakovať Romanovi Lazarovi za nápad realizovať takúto spoločnú výstavu a predstaviť Slovensku týchto zaujímavých pražských umelcov. Veríme, že to bude pre všetkých návštevníkov výnimočný zážitok.“

- Reklama -

Súvisiace príspevky

- Reklama -