Už túto nedeľu 30. marca si o 2:00 v noci posunieme hodinky o hodinu dopredu a prejdeme zo zimného času na letný. Hoci sa môže zdať, že ide len o malý časový posun, naše telo ho môže vnímať výraznejšie. Endokrinologička MUDr. Anastázia Komárová z Nemocnice AGEL Zvolen vysvetľuje, ako táto zmena ovplyvňuje hormonálny systém a čo môžeme urobiť pre lepšiu adaptáciu.
Melatonín a kortizol sú dva dôležité hormóny, ktoré riadia náš denný rytmus. Prechod na letný čas môže narušiť cirkadiánny, teda prirodzený biologický rytmus tela, ktorého súčasťou sú aj hormóny melatonín a kortizol. „Melatonín, známy ako hormón spánku, sa tvorí najmä v tme a pomáha nám zaspať. Posun o hodinu dopredu znamená, že večer bude dlhšie svetlo, čo môže oddialiť jeho produkciu a spôsobovať problémy so zaspávaním,“ vysvetľuje MUDr. Komárová.
Naopak, kortizol, ktorý ovplyvňuje hladinu energie a prebúdzanie, môže byť v prvých dňoch po zmene času v nesúlade s novým režimom. „Ráno sa môžeme cítiť unavenejší a ospalejší, keďže telo ešte nie je úplne prispôsobené novému režimu,“ dodáva odborníčka zo zvolenskej nemocnice. Ako sa teda pripraviť na zmenu času? Aby sme minimalizovali negatívne dôsledky posunu času, odborníci odporúčajú niekoľko opatrení. Medzi najznámejšie patrí postupná zmena spánkového režimu, v rámci ktorej je vhodné už niekoľko dní pred posunom času ísť spať o 15 až 30 minút skôr, aby si telo postupne zvyklo na nový režim.
Vo veľkej miere pomáha aj obmedzenie modrého svetla, ktoré potláča tvorbu melatonínu – aspoň hodinu pred spaním by sme sa mali vyhýbať svetlu z obrazoviek mobilov, počítačov či televízora. Prirodzenému svetlu sa však, naopak, nevyhýbajte. Pobyt na dennom svetle v ranných hodinách podporuje synchronizáciu biologických hodín a správnu produkciu kortizolu. Rovnako dôležitý je aj pohyb na čerstvom vzduchu a vyvážená strava, ktoré môžu pomôcť telu lepšie sa vyrovnať s posunom času.
„Väčšina ľudí sa na nový režim adaptuje v priebehu niekoľkých dní, no u citlivejších jedincov môže tento proces trvať dlhšie. Ak problémy so spánkom pretrvávajú dlhšie, je dobré poradiť sa s lekárom, pretože príčina nemusí byť iba v zmene času,“ uzatvára MUDr. Anastázia Komárová z endokrinologickej ambulancie Nemocnice AGEL Zvolen.
Foto ilustračné, zdroj: Unsplash
-Tlačová správa-